Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Traťový rekord v Kline odolal

Druhú septembrovú sobotu sa vyznávači vysokohorského vytrvalostného behu a ich priaznivci zišli v Tatrách na štvrtom ročníku vysokohorského behu cez Klin.

ZÁPADNÉ TATRY. Organizátorom podujatia bol Horolezecký klub James Liptovský Hrádok. Pretekári - atléti, lyžiari, skialpinisti i horolezci zo Slovenska, Poľska a Česka bežali trať dlhú 21 km s výškovým prevýšením takmer 1 300 m. Štart i cieľ bol v ATC Račkova dolina (nadmorská výška cca 890 m). Súťažná trasa viedla cez Gáborovo sedlo na vrchol Klin (nadmorská výška 2 176 m) a späť cez Račkovo sedlo Račkovou dolinou do ATC.

Počas celej trate pretekárov sprevádzalo nádherné slnečné počasie a kvalitný servis vo forme zabezpečenia občerstvenia. Absolútnym víťazom sa stal Jozef Hlavčo súťažiaci za Skialp Bobrovec výkonom 2:04:34 hod. Druhá priečka patrila Petrovi Žiškovi z TJ Tatran Hybe, ktorý trať zvládol za 2:06:52 hod. Tretiu pozíciu vybojoval Matúš Vnenčák z Popradu časom 2:08:20 hod. Medzi ženami dominovala Silvia Jahnová z Horoklubu UMB Banská Bystrica (2:46:39 hod.) pred Simonou Triznovou súťažiacou za Skialp Bobrovec (2:54:00 hod.) a jej oddielovou kolegyňou Michaelou Dankovou (3:06:40 hod.). Veteránske prvenstvo u žien nad 40 rokov putovalo do Poľska, keď víťazkou sa stala Janina Budzyk súťažiaca za Nowy Targ (3:18:39 hod.) pred Danicou Božovou z AO Svit (3:30:56 hod.).

V kategórii veteránov si medailové umiestnenia vybojovali: 40-49 rokov: 1. Ján Malíček - Malco Myjava (2:15:11 hod.), 2. Milan Blaško - Sportiva Poprad (2:18:18), 3. Ondro Pramuk - All of Top Martin (2:26:20), nad 50 rokov: 1. Matej Mojzisek - Nowy Targ (2:49:47), 2. Miroslav Húska - L. Mikuláš (3:15:26), 3. Vladimír Skoumal - Ostrava (3:58:01).

Všetci vyššie menovaní boli odmenení vecnými cenami. Organizátori odmenili i najmladšiu účastníčku, 19-ročnú Simonu Triznovú z Bobrovca a najstaršieho pretekára, ktorým bol 63-ročný Matej Mojzisek z Poľska. K spríjemneniu podujatia prispela i tombola, a tak vecné ceny získali i niektorí ďalší bežci, ktorí sa neumiestnili na popredných priečkach. Všetci, ktorí dobehli do cieľa (vzdal to iba jeden bežec), boli navyše odmenení i pekným športovým tričkom s motívom podujatia znázorňujúcim trasu behu.

Rekord neprekonali

Organizátori mali pripravenú i špeciálnu cenu - v prípade prekonania traťového rekordu. Napriek nádhernému slnečnému počasiu a zabezpečeniu občerstvenia na trati organizátormi paradoxne však rekord odolal. Víťaz Jozef Hlavčo, ktorý zopakoval prvenstvo spred roka, bežal takmer o 8 minút pomalšie a tohtoročný čas by mu minulý rok (keď ho na vrchole vítali ľadové kryštály, vietor a hmla) stačil iba na 6. miesto. Poďakovanie za kvalitne zorganizované podujatie patrí všetkým organizátorom z HK James Liptovský Hrádok na čele s riaditeľom súťaže Milanom Lizuchom i členom HZS Západné Tatry ako i sponzorom, bez ktorých by sa podujatie uskutočniť nemohlo.
V závere ešte dodávame, že pretekári i usporiadatelia mali v túto prekrásnu sobotu obrovské šťastie - v Západných Tatrách boli v správnom čase. Asi hodinu po slávnostnom vyhlásení výsledkov, keď väčšina súťažiacich bola už na ceste domov, sa objavili prvé dažďové kvapky, ktoré sa neskôr premenili na silnú búrku s padajúcim ľadovcom, hromami a bleskami. Médiá dokonca informovali i o priamom údere bleskom na hrebeni Západných Tatier a o jednom usmrtenom a jednom ťažko zranenom turistovi.