Kameňom úrazu je výmena okien. Z fondov EÚ nebola podporená. Chceli ju financovať zo zdrojov mesta určených pre školstvo. Kvôli finančnej kríze a štátnym zásahom však prišlo mesto o 870 868 eur. V rámci úsporných opatrení vznikol návrh na prefinancovanie časti výmeny okien z učiteľských odmien. Pedagógovia s tým však nesúhlasili. Kežmarskí poslanci odklepli časť z rezervných peňazí mesta.
KEŽMAROK. Presne 208 483 eur potrebuje mesto nájsť na zaplatenie opravy okien. Bez ich rekonštrukcie by totiž nebolo možné ani zateplenie základnej školy. Mesto uvažovalo, že peniaze viazané na rekonštrukciu školy by použili na dofinancovanie materských, umeleckých škôl, jedální, školských klubov a centra voľného času. Štát totiž ukrátil mestskú kasu. Dotáciu na podielové dane znížil o 16,45 percenta. V prepočte ide o sumu približne 870 868 eur (viac ako 26 miliónov slovenských korún).
Obetovať ročnú odmenu?
Chýbajúce peniaze preto chceli vziať základným školám. V praxi to znamená, že okná si mali zaplatiť samotní učitelia troch základných škôl v meste zo svojich vlastných odmien.
"Ročne by bol každý zamestnanec ukrátený na ZŠ Hradná približne o 365 eur, na ZŠ Fischera o 232 eur, na Nižnej Bráne asi o 165 eur," informoval prednosta MsÚ v Kežmarku Miroslav Perignáth.
Pedagógovia to však razantne odmietli. Svoj protest prejavili aj bohatou účasťou na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve. "Myslím, že naši pedagogickí i nepedagogickí pracovníci si svoju práca plnia minimálne na sto percent, ak nie na stodesať. Odmeny si určite zaslúžia," povedala predsedníčka rady ZŠ Daniela Fischera v Kežmarku Iveta Slovíková.
Zmenšenie okien
Pôvodnú ideu sa pokúsil zvrátiť jediným návrhom mestský poslanec Ľubomír Mačko (SDKÚ). Okná navrhol zmenšiť o pár centimetrov. "Aby to nebolo brané ako bežný, ale ako kapitálový výdavok," povedal. V takom prípade by podľa neho mohli použiť na dofinancovanie okien peniaze z rezervy mesta. "Takto sa nebude musieť siahať na odmeny učiteľov. Vieme uvoľniť peniaze, ktoré máme viazané na dofinancovanie projektu na Nižnej bráne. Použijeme ich na dofinancovanie materských škôl," uviedol Mačko. Jeho návrh podporili všetci prítomní poslanci.
Ušetriť na vecných výdavkoch
Niektorým z radnice sa práve táto možnosť nejavila ako najšťastnejšia. "Nie som so schváleným návrhom spokojný. Uprednostnil by som variant, že by peniaze na okná šli z vecných výdavkov, napríklad z údržby. Dve tretiny by sme vyriešili tohto roku, ďalšiu tretinu na budúci rok," vysvetľoval vedúci ekonomického oddelenia MsÚ v Kežmarku Miroslav Karpiš.
Podľa prednostu nie je správne, že štát garantuje financie iba základným školám. Tie dostanú ešte aj prémie. "Vysvetlite vychovávateľke v školskom klube, že je otázne, či jej vôbec vyjde na decembrovú výplatu. To, že štát urobil také opatrenia, že materským školám chýba 132 775 eur, nikoho netrápi. Uznesenie nie je dobre schválené. Momentálne nie je vykonateľné. Myslím, že medzi pedagógmi v ich vlastných školách je málo solidarity," dôvodil Perignáth.
Zmätočné uznesenie
Uznesenie nateraz nepodpísal ani samotný primátor. "Sú náznaky, že je to zmätočné. Ak bude v súlade so zákonom, podpíšem ho," informoval kežmarský primátor Igor Šajtlava (nezávislý). Nové skutočnosti budeme sledovať. Čerstvé informácie vám poskytneme v ďalších vydaniach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš