Auto bolo napísané na podnikateľovu firmu, čo vyšlo na povrch až neskôr. Ľubomír za auto v hotovosti zaplatil viac ako 10-tisíc eur. Auto si odviezol domov s tým, že bude na jeho meno prepísané po ukončení lízingu. Záležitosť sa však ťahala niekoľko mesiacov, Roman firmu odpredal a nový majiteľ dal po aute pátrať. Jedného dňa prišla k Ľubomírovi polícia a auto zaistila. Nešťastný Vlašan tak ostal bez auta i bez peňazí a nová garáž zíva prázdnotou.
SPIŠSKÉ VLACHY. Ľubomír si auto vyhľadal na internete. S Romanom sa stretli na čerpačke v Banskej Bystrici. Na kúpu si tľapli. Ľubomír vystavil Romanovi príjmový doklad na sumu 10 423 eur.
Naletel sľubom
"Pri vypisovaní predtlačenej kúpnej zmluvy som bol postavený pred holú realitu. Dozvedel som sa, že vozidlo je napísané nie na podnikateľa, ale na jeho firmu a prebieha ešte lízing. Podnikateľ ma ubezpečil, že nie je problém ukončiť lízing, že sa tak stane najneskôr do dvoch týždňov. Že jeho firma má na to peniaze a hneď po ukončení lízingu auto prepíše na mňa," zaspomínal Ľubomír.
A práve tu bol kameň úrazu. Vlašan naletel podnikateľovým ústnym sľubom. Celá vec sa začala zamotávať. Problém s ukončením lízingu i prepisom vozidla sa odsunul na január. Aspoň tak to Roman prisľúbil v jednom z e-mailov. Nasledovala bohatá e-mailová i telefonická komunikácia. Ľubomír žiadal od podnikateľa väčšie záruky na vlastníctvo auta, keďže peniaze už zaplatil.
"Začiatkom februára mi poslal mail. Aby som mal strpenie s prepisom do jari, odvolával sa na hospodársku krízu. Že peniaze, ktoré som mu vyplatil, vložil do tovaru. Odvolával sa na našu vzájomnú dôveru. Ospravedlňoval sa mi. Dokonca apeloval na moje city, tvrdil, že to má ťažké, lebo manželke našli nádor, pôjde na operáciu. To už som začal tušiť niečo zlé," uviedol Ľubomír. Predtucha sa splnila.
Auto za doplatenie lízingu
Po nekonečných telefonátoch podnikateľ Ľubomírovi povedal, že lízing končí v júli tohto roka, aby počkal, a potom sa urobí prepis. Keď sa termín blížil, Ľubomír s hrôzou zistil, že firma, na ktorú bolo auto napísané, už podnikateľovi Romanovi nepatrí, že ju predal.
"Keď som mu zavolal, iba mi povedal, aby som si to už riešil s novým majiteľom z Českých Budějovíc," uviedol Ľubomír.
V polovici tohto roka nasledovala návšteva polície, ktorá na základe celoštátneho hľadania auta novým majiteľom firmy auto z Ľubomírovej garáže odviezla. Ten s hrôzou zistil, že Roman odišiel k svojmu bratovi do Hlučína, na telefonáty už nereagoval.
Podnikateľ zavádzal aj v tom, kedy má byť lízing auta ukončený. Síce to bol júl, ale až budúceho roka. "Nový majiteľ firmy aj lízingovka by súhlasili s tým, aby bolo auto na mňa prepísané, ale prakticky to znamená, že by som musel platiť lízing až do budúceho roka. Mesačná splátka je skoro 472 eur. Podal som aj trestné oznámenie na podnikateľa zo spáchania podvodu, navyše som bol aj vyšetrovaný vo veci neoprávneného používania cudzieho auta. Našťastie som podal odvolanie a prokuratúra vo Zvolene mi vyhovela," zdôraznil Ľubomír.
Prokuratúra: K podvodu nedošlo
Ľubomír za auto i peniaze naďalej bojoval. Na Romana podal trestné oznámenie pre podvod, banskobystrická prokuratúra jeho sťažnosť zamietla. "Zamietam sťažnosť Ing. Ľubomíra G., podanú písomne 5. 8. 2009 vo veci podozrenia zo spáchania prečinu podvodu, pretože nie je dôvodná. V danej trestnej veci neboli zistené skutočnosti, ktoré by nasvedčovali, že došlo k prečinu podvodu. Jednoznačne tu absentuje subjektívna stránka podozrivej osoby, t. j. Ing. Romana S. podviesť svedka. Z mailovej komunikácie medzi poškodeným a podozrivým nevyplýva, že lízing vozidla mal byť ukončený do dvoch týždňov," znelo rozhodnutie okresného prokurátora.
Silu bojovať Ľubomírovi odčerpalo aj poučenie v tomto rozhodnutí - proti tomuto uzneseniu sťažnosť nie je prípustná.
Po podnikateľovi sa zľahla zem
Snažili sme sa niekoľkokrát skontaktovať s Romanom S., no bezvýsledne. Telefónne čísla, ktoré sme mali k dispozícii, boli buď vypnuté, neexistujúce, alebo sme na nich Romana nezastihli. Ľubomír doplatil na prílišnú dôverčivosť k neznámemu podnikateľovi. Dnes je bez auta aj bez peňazí. Snahy dopátrať sa spravodlivosti sa však nevzdáva.
Stanovisko
Čo hovorí právnik
O právny názor sme požiadali aj nezávislého právneho poradcu. Ten jednoznačne zdôraznil, že kúpna zmluva, ktorá bola podpísaná s vlastníkom veci, ktorý v skutočnosti vlastníkom ani nebol (vlastníkom auta je lízingová spoločnosť, firma iba nájomcom auta), je od počiatku neplatná. Účastník zmluvy má tak právo požadovať, aby sa mu vrátilo, čo sa v zmluve plnilo. Ide tu o porušenie základných zásad súkromného práva, o titul tzv. bezdôvodného obohatenia. "Rozhodnutie prokuratúry nie je pre súd záväzné, poškodený sa môže dožadovať práva cez občiansko-právne konanie," uviedol právny poradca.
Rozhodnutie súdu potom môže viesť k následnému exekučnému konaniu. Poškodený sa týmto obštrukciám mohol vyhnúť ďalšími, písomnými dodatkami ku kúpnej zmluve, či overiť si aktuálnu situáciu s vlastníctvom auta na príslušnom dopravnom inšpektoráte aj u lízingovej spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš