POPRAD. Pre Petra Fotula, predsedu popradskej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, znamená odhalenie pamätníka doplnenie historickej skutočnosti, že na oslobodzovaní sa podieľali aj československé jednotky. "Hoci ich členmi boli občania viacerých štátov," spresnil Fotul.
Armády boli dve
Doteraz v Poprade stál totiž len pamätník sovietskym vojakom. Teraz sú oba pamätníky susedmi v staničnom parku, čo symbolizuje spoločné úsilie pri oslobodzovaní. Kým druhá svetová vojna sa definitívne skončila 8. mája 1945, Poprad oslobodili už 28 januára. Do mesta najskôr vstúpili sovietski muži. Československí vojaci dorazili v noci po oslobodení Kežmarku. Boje boli tuhé. Zahynulo 15 vojakov Červenej armády, 40 obetí si oslobodenie Popradu vyžiadalo z československej časti.
Na odhalenie pamätníka sa prišiel pozrieť i Popradčan Jozef Fillo. "Vojnu som zažil. Tak si človek uvedomí, ako môžeme ďakovať tým, čo padli, aby sme mohli žiť, ako žijeme, a mať to, čo máme. Pamätník to pripomína i tým mladším, čo našťastie vojnu nezažili," povedal Fillo.
Američania so Sovietmi v náručí
Vojnu zažil i Peter Fotul. Oslobodenie ho zastihlo v Prahe ako šesťročného. "Napriek tomu si to veľmi dobre pamätám. Nedá sa zabudnúť neskutočná a obrovská radosť ľudí nad tým, že vojna sa už skončila," spomína predseda popradského zväzu protifašistických bojovníkov.
Fotulovi z radostného dňa utkvela ešte jedna spomienka. "Spontánne sa tešili navzájom aj americkí a sovietski vojaci, podávali si ruky. Aj pre tieto výjavy som potom dlho ťažko chápal, ako mohlo prísť nepriateľstvo štátov v studenej vojne."
Podľa neho je aj v dnešných časoch potrebné zabraňovať akémukoľvek štvaniu národov proti sebe, ktoré nemá zmysel.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš