Nepríjemné prekvapenie čakalo stavebníkov v obci Malý Lipník v Staroľubovnianskom okrese. Pri kopaní základov pre miestny dom smútku natrafili na vodovod z azbestu, ktorý mierne poškodili. Miestnych ľudí vyľakalo, keď zistili, že celé desaťročia mohli užívať škodlivú vodu. Vodárne však ľudí upokojujú. Tvrdia, že voda nie je zdraviu škodlivá.
MALÝ LIPNÍK. Azbestový vodovod v obci vybudovali pred desiatkami rokov. Materiál na potrubie v tom čase spĺňal platné normy. Dnes sa už nepoužíva. Vodárne tvrdia, že voda vyhovovala a aj naďalej vyhovuje predpisom.
Netušili, že majú azbest
"Učím tu už 35 rokov, no za ten čas sme nemali v škole žiadne komplikácie s vodou. Priznám sa, že o poruche sme nevedeli. Keďže tam bol azbest, máme obavy, aby sa niekomu niečo nestalo," povedala nám Katarína Palgutová, zástupkyňa v miestnej škole.
Podľa jednej z jej kolegýň nie je vylúčené, že azbest z poškodeného potrubia môže prejsť do vodovodu. "Ľudia stále žili v tom, že vodovod máme plastový. Nikto netušil, že tu máme azbest," povedala.
Materiál by chceli radšej nahradiť
Rozruch z azbestu nastal v obci po tom, čo vedľa rozostavaného domu smútku kopali ďalšie základy. Pri práci stavebníci poškodili aj potrubie, ktoré vodári následne opravili.
"Narazili sme na azbestovú rúru. Predpokladáme, že celý prívod od prerušovacej komory až k hlavnému potrubiu je z tohto materiálu. Ide o úsek asi tristo metrov. Sami sme z toho prekvapení. Ak pijete vodu z azbestových rúr, musí vás to prekvapiť," povedal Jozef Šesták, starosta obce.
Azbestové potrubie, ktoré v zemi ostalo, by chceli v obci nahradiť. "Veríme, že sa s vodárňami dohodneme. Azbestová rúra by sa mohla ponechať ako chránička a dovnútra by sa dala plastová," podotkol starosta.
Rúry s azbestom nie sú v rozpore s predpismi
Podľa vodárenskej spoločnosti problém s azbestom nespôsobuje v obci komplikácie.
"Dodávaná voda vo verejnom vodovode vyhovuje platným predpisom a normám. Za posledných dvadsať rokov nebol zaznamenaný výskyt nežiaducich stopových prvkov vo vode," povedala Božena Dická, hovorkyňa Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti. Zdôraznila, že časť vodovodného potrubia je spoľahlivá a málo poruchová. "Prevádzkovanie vodovodov z azbestovo-cementových rúr nie je v rozpore so súčasnými predpismi," dodala.
Riziko rakoviny vraj hrozí najviac pri inhalácii
Riziko rakoviny, ktoré v niektorých prípadoch spôsobuje azbest, je v vraj v súvislosti s potrubím vylúčené. "Epidemiologické štúdie nepotvrdili riziko vzniku rakoviny zažívacieho traktu pri príjme azbestu," povedala Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva SR. Podľa nej je v súvislosti s azbestom zo zdravotného hľadiska najnebezpečnejšia inhalácia.
Obecný vodovod aj s azbestovo-cementovými potrubiami budovali v Malom Lipníku ešte v 70. rokoch. Na Slovensku vraj nie je jediný. Podľa B. Dickej sa v súčasnosti tento materiál už nepoužíva a v rámci investičnej výstavby sa postupne vymieňa za potrubie z iného materiálu. Či ho vodárne vymenia aj v Malom Lipníku, hovorkyňa neupresnila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš