Tatry si za štyri mesiace vyžiadali až pätnásť obetí.
VYSOKÉ TATRY. Muži z horskej služby cez leto podali svoju pomocnú ruku ľuďom niekoľkokrát. V pamäti im však utkveli najnáročnejšie zásahy. Išlo napríklad o pád tridsaťtriročného poľského horolezca v Galérii Ganku. Záchranári ho oživovali priamo v stene.
"Je to jedna z najťažších stien vo Vysokých Tatrách," hovorí horský záchranár Ladislav Kyrc. Pri tomto zásahu išlo doslova o život aj horským záchranárom z Vysokých Tatier. Iba o niekoľko minút neskôr sa totiž na mieste záchrany spustila masívna kamenná lavína. Záchranná akcia sa napokon skončila šťastne.
Tragická záchranná akcia
Omnoho tragickejšie bolo nešťastné pošmyknutie tridsaťštyriročného slovenského horolezca z Martina. Ten asi 200-metrový pád z Belasej Veže neprežil. Horskí záchranári sa po jeho bezvládne telo spustili do Kolovej doliny.
Veľa síl vynaložili muži z horskej služby aj pri zásahu na Jastrabej veži. Slovenského horolezca zasiahol padajúci balvan. Mnohopočetné vážne poranenia, našťastie, prežil.
Technicky náročnejšie
Oproti minulému letu hodnotia uplynulú sezónu záchranári ako technicky náročnejšiu. "Zachraňovali sme v ťažšom horolezeckom teréne. Vyžaduje si to náročnejšie technické vybavenie. Záchranná akcia trvá dlhšie. Pri týchto zásahoch zväčša spolupracujeme s leteckou záchrannou službou," vysvetľuje Ladislav Kyrc.
Jeseň v Tatrách
Predísť úrazom v horách môžete aj lepším vybavením. "Apelujem na turistov, aby sa na túry v Tatrách už teplejšie obliekali. Dôležité sú rukavice, čiapky a dobrá obuv," upozorňuje horský záchranár Kyrc.
Vysokohorské chodníky sú pre návštevníkov otvorené do 31. októbra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš