Zaujímavosťou tretieho ročníka bola netradičná aktivita - oblepovanie makiet pamiatok UNESCO na Spiši. Tie klienti domova oblepili vrchnákmi z PET fliaš.
HODKOVCE. Nezisková organizácia Domovina získala pred troma rokmi DSS v Hodkovciach do 25-ročnej správy od Úradu Košického samosprávneho kraja. Zabezpečuje celoročný pobyt mužov s mentálnym postihom. Aktuálne je v domove 112 klientov, o ktorých sa stará 62 pracovníkov.
Búranie bariér
Podľa slov riaditeľa Juraja Beňu sa deň otvorených dverí za posledné roky veľmi osvedčil. „Doposiaľ bol náš domov uzatvoreným objektom. Snažili sme sa otvoriť verejnosti a ukázať, že tu žijú aj takíto ľudia. Navyše kaštieľ rodiny Csákyovcov s nádherným parkom, v ktorom sídlime, je historickou pamiatkou. Tieto aktivity sa dejú vďaka projektu Búranie bariér," upresnil riaditeľ. "Počas týchto dní majú možnosť rodičia i príbuzní klientov navštíviť náš domov, vidieť a oboznámiť sa s prostredím a prácou s klientmi, prípadne navrhnúť nejaké odporúčania."
Cíti sa tam ako doma
Dušan Mika žije v domove už 35 rokov. Cíti sa tam ako doma. S ostatnými klientmi oblepoval makety pamiatok Spiša. Z vrchnákov vytvorili Spišský hrad, Spišskú Kapitulu, kostolík v Žehre. „Páčilo sa mi lepiť tieto veci," netajil nadšenie Dušan.
Oblepené makety našli svoje miesto na múroch domova a upútajú hneď na prvý pohľad. Ako zdôraznil J. Beňa, v tradícii dní otvorených dverí chcú pokračovať aj naďalej. „Na budúci rok sa chceme uchádzať o slovenský rekord v najdlhšie oblepenom chodníku z vrchnákov v celom parku kaštieľa. Navyše plánujeme sprístupniť salón Csákyovcov a kaštieľ s parkom aj turistom počas letnej sezóny," načrtol plány J. Beňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš