SPIŠSKÁ BELÁ. Päť rokov stará alebo neúplná autolekárnička, nezapálené svetlá počas jazdy, nefunkčné tlmené svetlá, nesprávne zvládnutá prvá pomoc... Toto je len zlomok nedostatkov, ktoré odhalili štátni a mestskí policajti zo Spišskej Belej. Za tieto chyby si vodiči nevyslúžili nič iné, ako samé citróny.
S výhovorkami a ospravedlňovaním zistených prešľapov šoféri nemali žiadny problém: "Tlmené svetlá mi nejdú preto, lebo ich mám na terénnom aute zapálené celý deň. Keď ich zabudnem vypnúť, dosť často mi odchádzajú," vysvetľoval Štefan.
Boli však aj takí, ktorí si prehrešok priznali. "Som si vedomý, že autolekárničku nemám celkom v poriadku. Hneď si kúpim novú," sľúbil vodič zo Spišskej Belej.
Niektorí z jablka radosť nemali
Kyslé citróny dávali vodičom deti z miestnej základnej školy. Tie počas voľného dopoludnia vo veľkej zime statočne šoférov napomínali. "Nabudúce si, pán vodič, musíte dať pri jazde na všetko väčší pozor," upozorňoval žiak Martin Regec.
Poctivým šoférom sa ušlo jablko, ale nie všetci s ním boli spokojní. "Dostal som jablko. Chcel by som radšej citrón. Mám rád čaj s citrónom a slivovicou," s úsmevom na tvári vysvetlil jeden z vodičov.
V dodržiavaní predpisov pohoreli
Dopravno-preventívnu akciu jablko - citrón mali v Spišskej Belej po prvýkrát. Štátni policajti spolu s mestskými si posvietili hlavne na alkohol a telefonovanie za volantom, správnu rýchlosť, zapnuté svetlá, povinnú výbavu, bezpečnostné pásy či ohľaduplnosť vodičov medzi sebou a voči chodcom.
Väčšina vodičov spod Tatier pohorela. "Vodiči nerešpektujú dopravné predpisy. Apelujem na nich, aby si ich zopakovali a disciplinovane dodržiavali bezpečnosť na ceste," povedal riaditeľ OO PZ v Spišskej Belej Rudolf Regec.
V podobnej prevencii chcú pokračovať aj naďalej. "Veríme, že sa to ďalšími akciami zlepší. V poslednom období sme totiž riešili množstvo vážnych dopravných nehôd," odôvodnil význam akcie náčelník Mestskej polície zo Spišskej Belej Ján Majerčák.
Väčšina prvú pomoc nezvládla
Lepšie, žiaľ, nedopadla ani previerka poskytnutia prvej pomoci. Pritom často stačí k záchrane života iba pár krokov. "V prvom rade je nutné zavolať záchranku. Ihneď musíte začať s oživovaním. Najdôležitejšia je masáž srdca. Vystretými rukami musíte nepretržite stláčať hrudník až do príchodu záchrannej služby," informoval záchranár z Emergency medical service (EMS) Martin Šefc.
Mali by ste pokračovať i v umelom dýchaní z úst do úst. Je nutné dodržiavať pomer tridsať stlačení hrudníka k dvom vdychom. "Hlava musí byť v záklone. Zostáva zakryť nosné dierky, pootvoriť ústa a dýchať. Správne je to vtedy, keď sa ranenému dvíha hrudník," vysvetlil záchranár Šefc.
Netreba zabudnúť ani na spriechodnenie dýchacích ciest. Stačí, ak hlavu z predklonu zdvihnete do zvislej polohy. "Až v päťdesiatich percentách prípadov to môže zachrániť život," dodal Martin Šefc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš