Výhodou nových lán je ich váha, nosnosť či životnosť. Záchranárom a pacientom dokonca zaručia o sto percent vyššiu bezpečnosť.
VYSOKÉ TATRY. Horské služby vo Vysokých, Západných, Nízkych Tatrách a školiacom stredisku vybavili dvoma dvestometrovými lanami Dyneema. Tie už čoskoro nahradia klasické oceľové a statické laná. Metodici zo všetkých oblastných stredísk horskej služby si Dyneema laná nedávno osvojili. Pri záchrane ich začnú používať len čo vyškolia všetkých svojich kolegov.
Výhody
Horskí záchranári si Dyneema laná pochvaľujú aj pre ich váhu. Kým dvesto metrov oceľového lana váži tridsaťšesť kíl, toto má iba sedem. "Zmestí sa nám do jedného batoha. Na oceľové a statické lano sme potrebovali dva až tri batohy," vysvetľoval horský záchranár Martin Matušek.
Dyneema laná sú desaťkrát pevnejšie. Majú vyššiu nosnosť, sú prakticky nezničiteľné a o sto percent bezpečnejšie. "Pri pôvodných lanách musíme používať hranové kladky, aby sme eliminovali jeho pretrhnutie na hrane. Pri lanách Dyneema sú nutné iba oceľové karabíny," uviedol metodik školiaceho strediska HZS Ivan Krajčír.
Náchylné na teplotu
Aj tu ale zostáva opatrnosť na mieste. Visia na ňom životy záchranárov a pacientov. Nové lano je náchylné na teplotu. "Pri spúšťaní sa musia stopercentne dodržať predpísané postupy, aby sa lano neprehrialo. Dôležité sú presné uzly a spájanie," hovoril záchranár Matušek. Pri záchrannej akcii sa s novým lanom zmení iba spôsob brzdenia pri spúšťaní.
Lano je pre záchranárov posvätné
Slováci spolu s Nemcami a Poliakmi sú v Európe medzi prvými, ktorí prechádzajú na novú techniku. "Chlapci sa tešia zo všetkého, čo príde nové. Nestoja na jednom mieste a rastú ďalej," uviedol Ivan Krajčír. Bez lana by muži z horskej služby boli stratení.
"Považujeme ho za posvätnú vec. Dávame si naň pozor. Nestúpeme po ňom, aby bolo stále čisté, nepoškodené a vždy pripravené na záchranu," hovoril metodik Krajčír.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš