V tejto nie celkom známej disciplíne okrem športu a zábavy ide však najmä o vedu. Hra pomáha vyvíjať inteligentnejšie roboty.
TATRANSKÁ LOMNICA. Silu Slovenska ilustruje aj štvrtkový výsledok z Tatranskej Lomnice. Naša reprezentácia tvorená mužstvom Technickej univerzity v Košiciach porazila český tím 17:0. Blížime sa i k svetovej špičke, kde kraľuje Ázia. Naposledy po prehre so Singapurom nám ušlo finále majstrovstiev sveta len o vlások.
Rozhodca s píšťalou
Robotický futbal má svoje pravidlá, na ktoré dohliada rozhodca. Napríklad v päťke môže byť iba brankár, v šestnástke len traja brániaci roboti. Pískajú sa i fauly. Hru ovládajú kamery nad ihriskom. Tie cez farby dresov robotov posielajú do počítača informácie o ich polohe. Robotov potom na ich základe riadi systém každého mužstva cez rádiový signál.
Víťazstvo je najmä v systéme
V systéme spočíva sila jednotlivých tímov. "To ako softvér zdokonalíme, nám vyhrá alebo prehrá zápasy. Tam je počas roka hlavná robota. Cez zápas už len systémom mierne dolaďujem taktiku zápasu. Ak sa prehráva, môžno posilniť útok," hovorí kapitán slovenského mužstva Marek Sukop.
České mužstvo v Tatrách testovalo úplne nový systém. Traja ľudia ho vyvíjali pol roka. "Ako vidno, ešte ho len dolaďujeme," hovorí s úsmevom kapitán českého mužstva Ján Kortaj.
Vylepšujú mechaniku
Okrem softvérového systému môže mužstvo napredovať i konštrukčne. Košičania z pôvodných dvojkolesových robotov urobili štvorkolesové. Postupne skúšaním zistili, aká gumová zmes kolies je najlepšia. "Máme ďalšie riešenie, keď chceme, aby naše roboty lopty doslova vystreľovali," hovorí profesor košickej Technickej univerzity Mikuláš Hajduk. Ten sa na Strojníckej fakulte robotike venuje už od svojej diplomovky.
Takto funguje veda
Bol to práve Hajduk, kto na Slovensko robotický futbal priniesol. "Od Rakúšanov sme kúpili prvé roboty. Nebudem tajiť, rozobrali sme ich a časom zdokonalili. Dnes ich porážame. Takto ale funguje vývoj dopredu," povedal profesor.
Pri robotickom futbale nejde o čistokrvný šport. Táto zábava je zároveň vedeckou činnosťou, ktorá vyvíja roboty s väčšou inteligenciou. "Nie je ďaleko doba, keď robot sám vyhodnotí chybné kroky, sám sa poučí a zmení hru," hovorí kapitán Sukup.
Hajduk dodáva, že futbal pomáha robotickú vedu aj popularizovať. "Na stredných školách viac zaujme toto, akoby sme študentom ukazovali roboty, ktoré triedia súčiastky."
Budú roboty i na sex?
Hajduk dodáva, že po útlme v 90. rokoch, keď sa v priemysle oslabil záujem o roboty, nastáva ich nová éra. "Už teraz roboty dokážu operovať ľudské telo, čapovať pivo. Je len otázkou času, kedy sa to dostane do praxe."
Napríklad v Japonsku pracujú na vízii robota, ktorý by nahradil sexuálnych pracovníkov. Tak chcú obmedziť utrpenie žien, ktoré spadli do jarma nedobrovoľnej prostitúcie.
Podľa Hajduka s pokrokom hrozí i zneužitie robotov a príchod doby, keď sa sami obrátia proti človeku. "I tu v robotike preto vyvstávajú podobné etické otázky ako napríklad pri klonovaní," povedal Hajduk.
Marek Sukop. Oproti klasickému futbalu sa pred zápasom fyzicky nerozcvičuje. Posilní sa však tekutinami.
Foto: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš