POPRAD. Číslom 415 hudobníci označujú jedno zo starých ladení, 442-kou sa nástroje ladia dnes. "Záverečný koncert umožní divákom výnimočnú živú konfrontáciu hudby, ako znela kedysi v podaní starých dobových nástrojov, a tak, ako znie dnes. Budú počuť ten rozdiel," uistila koordinátora projektu Mema Anna Hrindová.
Skúsite si baroko?
Záverečnému koncertu 7. novembra predchádza séria ďalších podujatí, ktoré sa začínajú 3. novembra otváracím koncertom. Na výstave v Tatranskej galérii verné kópie obrazov sprostredkujú rôznorodé podoby barokového tanca, ktorý so starou hudbou úzko súvisí. Na večeri barokovej choreografie si ho zase hocikto bude pod vedením profesionálnej lektorky môcť i vyskúšať.
Kurzy
Súčasťou Memy sú aj workshopy, prednášky, kurzy pre mladých umelcov. Ani tu však nemá verejnosť dvere zatvorené. Večerné koncerty a ďalšie sprievodné podujatia sú rovnako prístupné pre všetkých popradských milovníkov hudby. "Bolo naším cieľom priblížiť klasickú hudbu v starom podaní širokej verejnosti, v žiadnom prípade nejde o podujatie len pre úzku skupinu muzikológov," povedala Hrindová.
Dodala, že často dostáva otázku, prečo Mema popri svojej pražskej časti bude práve v Poprade. "Je to pre tunajšie letecké spojenie na viaceré strany a pre spoluprácu zo strany mesta, ktoré nám poskytlo dobré podmienky," povedala Hrindová. Projekt Mema financuje Európska komisia a slovenské ministerstvo kultúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš