SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Euro je spoločné platidlo v šestnástich európskych štátoch. Rozdiel v minciach je iba ten, že každá má na jednej strane znak štátu, v ktorej bola vyrazená. Keďže Slováci migrujú a aj do našej krajiny prichádzajú turisti, v pokladniciach, obchodoch ale aj v peňaženkách nemáme len slovenské eurá.
Eurá nemajú byť vo fľaši
P. Endel hovorí, že mnohí Slováci boli na začiatku zavedenia eura dezorientovaní. Dokonca v predajniach odmietali mince, ktoré nemali slovenský znak. Dnes je situácia iná, z niektorých Slovákov sa stali zberatelia. Na takýchto ľudí mysleli aj výrobcovia, pretože na trhu sú už aj na tento účel špeciálne albumy. Podľa P. Endela je chybou, ak niektorí zhromažďujú svoju zbierku, napríklad, do sklenenej fľaše. "Mince sa ničia tým, že sa obtierajú o seba," vysvetlil tento odborník.
Pomáha jej aj dcéra
Nadšenou zberateľkou eura sa stala aj Novovešťanka Magdaléna Augustinová. "Navštevujem kurz francúzštiny, moja spolužiačka je známa numizmatička, inšpirovala ma. Ale ja zbieram iba euro. Mám už celkom slušnú zbierku, pomáha mi aj dcéra, ktorá žije v Taliansku. Ja som zase motivovala k tomuto koníčku ďalších mojich kamarátov," porozprávala nám M. Augustinová.
Sledujte svoje peňaženky
Numizmatik zo Spiša upozorňuje, že hodnotu majú hlavne nové mince. Už dnes je iná nominálna hodnota takéhoto kúska v zbierke a iná hodnota je zberateľská. Zaujímavé však je, že zberateľ môže svoj koníček pestovať takzvanou hravou formou bez toho, aby navštevoval špeciálny trh, stačí iba pravidelne sledovať obsah svojej peňaženky. P. Endel dnes nevie odhadnúť, či numizmatická hodnota takýchto zbierok bude postupne stúpať, alebo nie. "Ceny tvoria predovšetkým samotní ľudia. Všetko záleží od dopytu a ponuky," vysvetlil.
Pozor na Vatikán
Zberateľskú hodnotu majú okrem toho aj dvojeurovky, ktoré šestnásť štátov vydalo pri príležitosti 10. výročia zavedenia eura. Na jednej strane je znázornená detská kresba - panáčik, nad ktorým je názov konkrétneho štátu. Takáto minca je platidlom, ale aj zberateľským kúskom. "Ozajstným pokladom v peňaženke sú dva druhy dvojeuroviek, ktoré vydal Vatikán. Na trhu majú hodnotu približne 100 eur. Lenže natrafiť na ne v obehu je skoro ako vyhrať loto," s úsmevom dodal P. Endel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš