Nové hroby, ktoré boli nedávno vykopané v blízkosti kostola sv. Ducha v Žehre (okres Spišská Nová Ves), sa nachádzajú v ochrannom pásme pamiatky UNESCO. Sú navyše na mieste, ktoré je vedené ako trvalo trávnatý porast. Obyvatelia obce si myslia, že tu vzniká rodinné pohrebisko rodiny bývalého starostu obce. Cintorín pritom kapacitne už roky nepostačuje, hrozí, že Žehranov nebudú mať kde pochovávať. O rozšírení či vybudovaní nového cintorína sa roky iba hovorí.
ŽEHRA. Cintorín sa nachádza v susedstve kultúrnej pamiatky UNESCO, kostola sv. Ducha. Nie celý pozemok je však vyhradený na pochovávanie. Problémovým je miesto, kde je v súčasnosti pochovaný bývalý starosta obce Jozef Mižigár. Ten zomrel na zlyhanie srdca v novembri 2002. Na cintoríne v blízkosti kostola sv. Ducha mu rodina vystavala honosný náhrobok v životnej veľkosti, ktorý vidieť už z diaľky.
Hrobov pribúda
"Je tu tento náhrobok a dnes k nemu pribúda ďalší pomník príbuzného bývalého starostu. Obec za tie roky túto vec nedala do poriadku. Ľudia si myslia, že z toho čoskoro vznikne rodinné pohrebisko. Navyše cintorín už kapacitne nepostačuje. Pomaly nebude kam ľudí pochovávať. Ľudia zo Žehry cítia morálne právo byť pochovaní na cintoríne v obci, nie niekde inde, len preto, že nebude kam pochovávať a miesto pre svoje hroby bude mať iba jedna rodina. Z roka na rok sa tento problém posúva. Môže sa stať, že bude neskoro čokoľvek riešiť, tak ako to už u nás býva zvykom," domnieva sa jeden z obyvateľov obce Miloš Pacovský.
Pomníky ako na Dukle
V čase, keď vznikol honosný náhrobok, v obci starostoval František Hadušovský (kandidoval za Agrárnu stranu vidieka). Dnes je zástupcom súčasného starostu Ivana Mižigára (SDKÚ-DS). Ten už vtedy nesúhlasil s vybudovaním pomníka.
"Už vtedy som mal k tejto veci negatívny postoj, aby v blízkosti kultúrnej pamiatky boli vystavané honosné pomníky ako na Dukle. Osobne som vtedy nedal súhlas na takýto náhrobok. Bola vykopaná jama a o aký náhrobok pôjde sme sa dozvedeli až po jeho osadení. Keby to bolo niečo malé decentné z travertínu, čo by aj pasovalo k tomuto miestu, nepoviem. Ale toto! Už v minulosti som dal vypracovať štúdiu, aby na tomto mieste boli posadené okrasné dreviny, bohužiaľ na tento projekt sa nám vtedy nepodarilo získať peniaze. Toto miesto je ochranným pásmom a mali sa k tomu vyjadriť pamiatkari. Veď oni dávajú súhlas na akékoľvek zmeny," zdôraznil F. Hadušovský.
Chýbali kompetencie
Podľa slov riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Kristíny Markušovej, v čase, keď bol postavený pomník bývalého starostu, pamiatkari mali zo zákona kompetencie v oblasti ochrany archeologických nálezísk a pamiatkových území, nie v oblasti ochranného pásma. Navyše v tom čase to ochranným pásmom nebolo.
"Tá parcela mimo kostola je v súčasnosti ochranným pásmom, nie pamiatkovým územím. Spätnú platnosť nie je možné tu uplatniť. Nemali sme v kompetencii zasahovať do toho. Mala si to ustrážiť obec, veď je stavebným úradom. Mala apelovať na svojich obyvateľov a nedovoliť vystavať tento pomník," uviedla K. Markušová.
Ako zdôraznila, pamiatkari už v súčasnosti monitorujú tieto ochranné pásma. Na žehriansky cintorín sa chystajú na budúci týždeň. O tom, že tu vzniká nový náhrobok, nemajú informácie.
Žehranom došla trpezlivosť
"Nejde o to zbúrať už existujúce hroby, to nechceme. Rovnako však nechceme, aby sa tento priestor stal súkromným pohrebiskom. A aby obec konečne začala riešiť problém s kapacitou cintorína," dodal M. Pacovský.
Rozšírenie či vybudovanie nového cintorína deklaruje obec už niekoľko rokov. Zatiaľ sa však v obci neudiali žiadne zmeny. Ako dodal F. Hadušovský, miesto nového cintorína je už známe. Mal by vzniknúť na voľných pozemkoch na Dobrej Voli. Obci však chýba územný plán, kde by bol nový cintorín vymedzený.
Hrob s honosným náhrobkom. Tu je pochovaný bývalý starosta obce Jozef Mižigár.
Foto: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš