Pozrime sa najprv na kandidátov. V prvých voľbách v roku 2001 bolo zvolených 6 poslancov s trvalým pobytom v Spišskej Novej Vsi a jeden zo Smižian. V druhých voľbách v roku 2005 pribudol na úkor jedného poslanca zo Spišskej Novej Vsi kandidát z Krompách. Nízka účasť v oboch voľbách znamenala, že poslancami sa stali tí, ktorí získali viac ako 2 000 hlasov. Až 90 % z nich boli funkcionári samosprávy alebo miestnej štátnej správy v Spišskej Novej Vsi. V tomto meste je približne 29 000 voličov a oni prioritne vytvárajú výsledok regionálnych volieb v celom obvode.
Ďalšie voľby už boli vyhlásené, a tak v spišskonovoveskom obvode evidujeme 57 kandidátov, z toho je 8 žien, 14 nezávislých a 30 kandidátov má trvalý pobyt v meste Spišská Nová Ves. S veľkou pravdepodobnosťou voliči rozhodnú podobne ako pred štyrmi rokmi a je takmer isté, že predsedom KSK bude Košičan. Nedá sa povedať, že voľby do KSK sú neférové, ale minimálne šance na zvolenie majú Rómovia, občianski kandidáti či obecní starostovia. Jedinou šancou týchto kandidátov na víťazstvo je zaktivizovať voličov v obciach alebo sa masívne prezentovať v Spišskej Novej Vsi.
Jeden veľký obvod je najhorší. Náš spišskonovoveský obvod je už osem rokov zle nastavený, pretože si v ňom volíme všetkých 7 poslancov. Zmeniť obvody si môže každý vyšší územný celok, teda len on môže zabezpečiť najspravodlivejšie voľby. V našom prípade to znamená rozdeliť veľký spišskonovoveský obvod do piatich menších, aby nedochádzalo k voličmi netušenému súboju vidieka s mestom. Prečo sa za posledných 8 rokov v tejto otázke nič nezmenilo? Dnešné obvody spĺňajú len podmienku formálneho naplnenia košického parlamentu, občanom sú vzdialené a nedávajú im veľkú možnosť, aby si zvolili im bezprostredne blízkeho kandidáta. Voľby tak nemajú pre Spišiakov prívlastok regionálne.
Je potrebná systémová zmena. Je demokratickejšie dať Spišiakom župu, ako ich presviedčať o tom, že čaro druhého stupňa samosprávy je v združovaní sa s ďalekými Košicami alebo Prešovom. Ak by bola obnovená historická župa, voliči by zažili fenomén regionálnych volieb bezprostredne. Spišiaci by mali toľko volebných obvodov, aby boli nielen zákonné, ale aj nediskriminačné pre vidiek, Rómov či mestá.
Zatiaľ sa môžeme len tváriť, že voľby do KSK majú podstatný vplyv aj na Spiš. V takto nastavenom KSK sa necítime ani Spišiakmi, ani voličmi, odzrkadľuje to aj extrémne nízka volebná účasť. Je to prejav nezáujmu či nekoordinovaná taktika nenásilného nesúhlasu? V ekonomike o zániku neúspešných produktov rozhoduje trh, o územnosprávnom členení Slovenska rozhodujú politici, a preto si opäť počkáme, ako pochopia a zdôvodnia ďalšiu nízku volebnú účasť.
Aj keď Spišskú župu nemáme, stále dominuje v hovorovom prejave ľudí. Dnes ešte vieme v mapách presne vyznačiť hranice Spiša, ale bude to tak aj o 50 rokov? Košický kraj nech sa snaží o čo najlepšiu volebnú účasť, my sa snažme, aby sa Spiš z povedomia ľudí nestratil. Rešpektujem súčasné územnosprávne členenie aj legitímnosť volieb. Dnes sa už však nedokážem tváriť, že "košický Spiš" a "prešovský Spiš" je niečo, čo sa ma týka. Za osem rokov KSK nezreformoval svoje volebné obvody a nikde som sa ani nedočítal, že by súčasní spišskonovoveskí poslanci takúto zmenu navrhovali. Preto mám v sebe nechuť k blížiacim sa voľbám.
Autor: Martin Gonda, politológ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš