ŠTRBSKÉ PLESO. Číslo prekvapilo i dlhoročného koordinátora akcie Pavla Kráľa zo štátnych lesov TANAP-u: "Čakal som tak okolo 50 kíl."
Najťažším úlovkom boli zvyšky lyžiarskeho zábradlia, ktoré sa používa na zjazdovkách. Vážili 35 kíl. Historicky najcennejším kúskom boli zase veslá z člnka. Neboli totiž zo súčasného člnkovania, ktoré na plese obnovili pred dvoma rokmi, ale z prelomu 60. a 70. rokov minulého storočia.
Ostatné plesá sú zamrznuté
Pre skorší príchod zimy potápači pri tradičnej príležitosti Festivalu potápačských filmov čistili len Štrbské Pleso. Ostatné sú pod tenkou vrstvou ľadu. Tie dobrovoľníci čistia počas leta.
Vnárať do Štrbského Plesa sa včera odhodlalo 57 potápačov. Najstarším bol Peter Ferdinandy. Ako so smiechom poznamenal, na rozdiel od mladších kolegov na potápanie potrebuje len jedinú vec - lepidlo na protézu, aby držala.
Vtipy vôkol seba včera trúsil aj ochranca potápačov Poseidón. Povedal, že tak, ako prírodu ničí globálne otepľovanie, pri hádzaní odpadu do tatranských priezračných plies ide zase o globálne osprostievanie.
Čisté vody
Už tradične je akcia Čisté vody sprievodným podujatím Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorý sa tento rok koná v Pribyline. Každoročne čistia potápači Štrbské, Nové Štrbské, Velické a Popradské pleso. Okrem toho počas roka vyčistia potápači v spolupráci so Štátnymi lesmi Tatranského národného parku ďalších takmer desať plies. Každý potápač dostane po vynorení zo Štrbského plesa certifikát o absolvovaní vysokohorského ponoru.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš