POPRAD. Od minuloročnej spomienky pribudlo na cintoríne päť nových tabuliek. Odhalená už bola tabuľa Piotrovi Morawskiemu, ktorý zahynul na ľadovci Dhaulágiri v Himalájach. Ďalšie sú spomienkou na Ľuboša Kvasničku, ktorý zahynul v Batizovskej doline, Jána Čertíka, ktorému bola osudná jazda na snouborde v Červenom žľabe, Miroslava Hrbeka, ktorý neprežil pád v Sedle pod Drúkom v masíve Končistej a na Stephana Viktora Napiorkowskeho, ktorý zahynul v lavíne na Kasprovom vrchu, vymenúva člen Kuratória Symbolického cintorína Dominik Michalík.
Tristo pamätných tabúľ, štyristo mien obetí
V súčasnosti je na Symbolickom cintoríne inštalovaných 302 pamätných tabúľ so 438 menami obetí. Jedna z najstarších pochádza z roku 1911 a je spomienkou na horolezca Jenö Wachtera, ktorý zahynul v roku 1905 pri zlaňovaní zo Žabieho koňa. Bol jednou z prvých obetí Tatier z čias začiatkov športového horolezectva. Neoddeliteľnou súčasťou Symbolického cintorína vo Vysokých Tatrách sú detvianske kríže. Je ich tu umiestnených 77, z toho 47 pôvodných a 30 novších. Dva veľké kríže sú osadené na vstupoch na cintorín.
Kurátorom sú Štátne lesy TANAP
Kurátorom Symbolického cintorína sú Štátne lesy TANAP-u. Prostredníctvom ochranného obvodu Štrbské Pleso a Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u tu vykonávajú údržbu ciest, chodníkov, schodísk, zábradlí, oplotení, prístupových mostíkov, kaplnky, krížov. Starajú sa aj o obnovu turistického značenia a orientačné tabule. Kuratórium Symbolického cintorína má na starosti aj schvaľovanie a samotnú montáž nových a údržbu už inštalovaných tabuliek.
Hrozí riziko požiaru
Náplňou práce lesníkov je aj upratovanie cintorína. Každoročne vyzbierajú lesníci niekoľko desiatok vriec odpadu, z ktorého podstatnú časť tvoria sviečky a kahance. "Chceme i touto cestou apelovať na návštevníkov, aby nepodceňovali riziko požiaru a svojim zosnulým nezapaľovali kahance priamo pod tabuľkami v jednotlivých sektoroch cintorína, ale na bezpečnej kamennej terase pred kaplnkou," povedal Dominik Michalík.
V zozname kultúrnych pamiatok
Prvá spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne sa uskutočnila v roku 1936. Cintorín bol po dokončení slávnostne otvorený v roku 1940. Od roku 1963 je Symbolický cintorín pod Ostrvou zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš