SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Veža rímskokatolíckeho kostola Nanebovzatia Panny Márie je výnimočná aj tým, že má až sedem hodinových ciferníkov. Štyri z nich sa nachádzajú v hornej časti a tri zase v dolnej.
Najjednoduchší spôsob
Dvakrát do roka Jozef Surgent, ktorý sa stará o spomínanú slovenskú raritu, to musí zariadiť tak, aby hodinové ručičky boli posunuté na správne miesto. Ako nám povedal, stavil na ten najjednoduchší spôsob.
"Keď zmena času vyjde na víkend, jednoducho večer o 20.00 hod. odstavím stroj, ide o kyvadlový systém. Ráno o 8.00 hod. zase prídem do veže a už opäť spustím systém. Jednu noc teda všetky hodiny na veži stoja, zatiaľ sa však na to nik nesťažoval. Bolo by však prácne nastavovať na nový čas všetky hodiny extra," opísal J. Surgent.
Miestnosť pre trubača
Tento Novovešťan so svojím kolegom vchádzajú na vežu aspoň dvakrát v mesiaci. Hodiny sú už ovládané elektromotorom, čiže odpadá mechanická ručná práca. Z okna svojho bytu J. Surgent kontroluje hodinové ručičky, aby boli stále na svojom mieste. Keď meškajú čo i len minútu, okamžite ide do veže a nastaví správny čas.
Okrem toho dvaja Novovešťania sa starajú o interiér veže. Čistia a olejujú hodinové komponenty, dlážku a schody vo veži udržiavajú v dobrom stave. Podobne ich starostlivosť je zameraná aj na miestnosť, kde v minulosti pracoval a oddychoval trubač. Nachádza sa tam všetko, teda štandardný komfort, ktorý potreboval človek pri celodennej práci. Je to napríklad piecka na kúrenie aj sociálne zariadenie.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš