Čakajú ešte na verejné osvetlenie. Na stavbu cesty vyčlenili radní peniaze už minulý rok v novembri. Problémy, ktoré zdržali výstavbu, súviseli s vykúpením pozemkov, kde mala cesta viesť. Kameňom úrazu vraj boli aj inžinierske siete.
POPRAD-MATEJOVCE. Začiatkom apríla sme informovali o ceste k rodinným domom, ktorá bola samé blato. Dnes je už všetko úplne inak. Zablatené topánky, používanie doktorských galoší, zaparkované auto o ulicu vedľa, zapadnutí smetiari v bahne či prenášanie ťažkých nákupov v škatuliach sú pre obyvateľov Ulice sv. Mateja minulosťou. Ulicou sa totiž tiahne nová asfaltka. Momentálne chlapi osádzajú stĺpy verejného osvetlenia.
Sedem rokov bez cesty
Matke piatich detí dalo veru poriadne zabrať každodenné čistenie topánok. "Bolo to neznesiteľné. Stále som sa obávala jari, jesene a zimy, keď tu bolo samé blato. Poriadne som si vydýchla a potešila sa, že to tu dali do poriadku," povedala Matejovčanka Katarína Majerová. Majerovci žili v tejto lokalite bez prístupovej cesty sedem rokov, ako jediní mali dom skolaudovaný.
Radnica musela čakať
Radnica sa bráni, že na stavbu cesty vyčlenili peniaze pri schvaľovaní rozpočtu už minulý rok v novembri. Na otázku, prečo budovanie trvalo niekoľko rokov, vedúca z odboru výstavby v Poprade Kristína Horáková odpovedala: "Mali sme problém vykúpiť pozemky, kde mala cesta viesť. Tie patrili vlastníkom novostavieb. Mesto potom čakalo na naťahanie inžinierskych sietí ako vodovodu, kanalizácie a elektriny. Na základe predchádzajúcich dohôd ich mali zabezpečiť na vlastné náklady vlastníci rodinných domov."
Za nehospodárne nakladanie označila, ak by sa siete umiestňovali do už novej komunikácie. Celkové náklady na stavbu mesto vyšli na 121 787 eur. So stavbou prístupovej cesty začali v auguste. Končiť by sa malo už v najbližších dňoch.
Pomohlo zverejnenie?
"Mesto tvrdí, že informovanie o probléme v Korzári im poškodilo a urobili by to aj bez toho. Všetci však dobre vieme, že sa rozbehli až po dvoch týždňoch po zverejnení článku vo vašich novinách," povedal Matejovčan Pavol Dunajčan.
Podľa našich informácií krátko po uverejnení informácií údajne prišli za miestnymi osobne dve ženy zo stavebného úradu s tým, že to nebol najvhodnejšie načasovaný článok. Pri ďalších sťažnostiach by vraj radní mohli plánovanú stavbu veľmi rýchlo stopnúť. Šéfka z odboru výstavby nám povedala, že o ničom takom nevie. Protesty ľudí v článku, ktoré smerovali proti mestu, však pokladala za neoprávnené. "Mnohí tam bývajú nelegálne, bez kolaudácie," reagovala Kristína Horáková.
Kolaudačné rozhodnutia
Hotová prístupová komunikácia je základom na vydanie kolaudačných rozhodnutí aj pre ďalšie novostavby. Odbor výstavby prisľúbil, že ich všetkým žiadateľom dá. "Ak budú rodinné domy ukončené a užívaniaschopné, z našej strany nie je žiadny problém tieto domy skolaudovať," odpovedala Kristína Horáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš