Vedci, zaoberajúci sa výskumom zmien ekosystémov v Tatranskom národnom parku (TANAP) po veternej kalamite z roku 2004 konštatujú, že prírodné podmienky na kalamitných plochách sa po piatich rokoch podstatne zlepšili. Informovala o tom Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAPu (ŠL TANAP).
TATRANSKÁ LOMNICA. Výsledky svojich výskumov za posledných päť rokov budú prezentovať na lV. seminári, ktorý nesie názov Pokalamitný výskum v TANAPe a bude sa konať 6. novembra v Infocentre Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici. Ako uviedla Burdová, na seminári sa zúčastní približne 30 vedcov z Poľska, Českej republiky a Slovenska, aby tu prezentovali výsledky svojich výskumov, ktoré realizovali na pokalamitnom území vo Vysokých Tatrách.
Ako uviedol Peter Fleischer, vedúci Výskumnej stanice a múzea ŠL TANAPu, cieľom je prezentovať najnovšie výsledky týkajúce sa súčasného stavu a zmien ekosystémov postihnutých kalamitou a zintenzívniť medzinárodnú vedeckú spoluprácu v oblasti ekologického výskumu zameraného na oblasť Vysokých Tatier.
Téma lykožrút
Jednou z prezentovaných tém na seminári bude aj postupujúca lykožrútová kalamita. "Podľa množstva spracovaných stromov napadnutých lykožrútom a vizuálneho odhadu plochy suchárov v 5. stupni ochrany prírody je zrejmé, že lykožrútová kalamita v národnom parku v rovnakej miere ako vlani pokračuje aj v tomto roku," dodal Fleischer.
Poznatky z päťročných výskumov prezentovaných na seminári budú publikované v samostatnom vydaní Štúdie o TANAPe. "V komentároch chceme verejnosti vysvetliť, čo sme od toho-ktorého výskumu očakávali, aké sú výsledky, či sa získané poznatky líšia od našich očakávaní a zamyslieť sa nad tým, ako treba vo výskume pokračovať, aby sme čo najlepšie pochopili vzájomné prírodné súvislosti," skonštatoval Fleischer.
Fakty o kalamite
Doteraz najväčšia veterná kalamita v Tatranskom národnom parku 19. novembra 2004 zasiahla plochu približne 12 600 hektárov lesa. Z toho v pôsobnosti Štátnych lesov TANAP bolo 8 737 hektárov lesa. Vietor poškodil asi 2,5 milióna kubických metrov stromov. Krátko po kalamite odhadli lesníci náklady na lesnú pestovnú činnosť na území národného parku v správe Štátnych lesov TANAP na najbližších desať rokov na 24,26 mil. eur. Hlavným zdrojom financovania týchto nákladov je rezerva vytvorená z predaja kalamitného dreva takmer 17,59 milióna eur.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš