V Levoči zajtra odovzdajú do užívania 20 nájomných bytov na sídlisku Rozvoj. Väčšina nákladov na výstavbu je pokrytá z peňazí zo Štátneho fondu rozvoja a bývania. Kým v mnohých slovenských mestách rozdeľujú takéto byty žrebovaním, v Levoči je konečné rozhodnutie, kto bude nájomníkom v bytoch postavených za štátne peniaze, na primátorovi mesta.
LEVOČA. V poslednom období v Levoči postavili dva domy s nájomnými bytmi na sídlisku Západ a sídlisku Rozvoj. V meste tak pribudlo 40 nových bytov. Celkové náklady na výstavbu boli 22,6 milióna eur. V trojizbovom byte predstavuje nájom 180 eur, v jednoizbovom je to 115 eur. Za posledných 16 rokov sú to jediné novopostavené byty v Levoči určené pre takzvanú strednú vrstvu.
Približne 12 rokov v Levoči platí všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého má konečné slovo pri prideľovaní bytov primátor. Opoziční pravicoví poslanci síce na jednom z mestských zastupiteľstiev chceli tieto pravidlá zmeniť, ale bez úspechu.
Iba poradné orgány
Na začiatku procesu prideľovania bytov je komisia bytová a dislokačná pri mestskom zastupiteľstve, ktorá určuje potenciálnych nájomníkov. Tí musia spĺňať podmienky, ktoré sú dané zo zmluvy medzi mestom a Štátnym fondom rozvoja a bývania. Odporúčanie tejto komisie dostáva mestská rada. Komisia aj rada sú však v tomto prípade iba takzvané poradné orgány. Konečným článkom v procese prideľovania bytov je primátor Miroslav Vilkovský (Smer), ktorý môže, ale aj nemusí tieto odporúčania rešpektovať. Iba na jeho rozhodnutí je, kto sa nasťahuje do nových bytov.
Pre mladé rodiny
Korzár sa opýtal predsedu bytovej a dislokačnej komisie Františka Kotrádyho (SF), podľa akých kritérií vyberali do levočských bytov nájomníkov. "V prvom rade sme chceli podporiť mladé rodiny a docieliť, aby nám mladí ľudia neutekali z mesta," uviedol. Dodal, že prím u nich preto hrali hlavne záujemcovia do 35 rokov, mladé rodiny a manželské páry. Podľa neho sa v Levoči záujemcovia až tak o byty netrhali, mnohých odradila povinnosť zložiť takzvanú kauciu vo výške 7-mesačného nájomného.
Nikto sa nesťažoval
"K dnešnému dňu mesto neeviduje žiadnu sťažnosť v zmysle, že niekomu nebol byt pridelený v súlade s platnými predpismi, prijatým všeobecne záväzným nariadením mesta. Rešpektoval som rozhodnutie mestskej rady, ktorá po predložení záujemcov týchto jednohlasne odsúhlasila na svojom zasadnutí," reagoval levočský primátor Miroslav Vilkovský na aktuálnu situáciu týkajúcu sa prideľovania bytov.
Zo zhruba 60 žiadostí vyhoveli 40 Levočanom. "Žiadne meno nebolo z mojej strany protežované. Rešpektoval som to, čo odsúhlasila mestská rada," povedal.
Prečo sa byty nežrebujú?
Na našu otázku, či ako primátor neuvažoval zaviesť žrebovanie bytov, ktoré sa javí ako najdemokratickejší spôsob, odpovedal: "Pre mňa ako pre primátora je podstatné, že po dlhých rokoch sme v meste postavili byty. Pravidlá prideľovania bytov platia v tomto meste dlhé obdobie, mohli ho zmeniť už moji predchodcovia, ktorí sú dnes v opozícii a kritizujú toto platné všeobecne záväzné nariadenie."
Fakty
Čo musia spĺňať nájomníci takýchto bytov
- trvalý pobyt v meste Levoča
- príjem žiadateľa nesmie byť väčší ako trojnásobok minimálnej mzdy
- príjem by mal byť v takej výške, aby bol nájomník schopný uhrádzať svoje záväzky spojené s užívaním bytu
- žiadateľ by nemal mať viac ako 35 rokov
- povinnosť zložiť takzvanú kauciu vo výške 7-mesačného nájomného.
Stanovisko
Čo hovorí ministerstvo výstavby
n Korzár oslovil aj Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR s otázkou, aký je podľa nich najoptimálnejší spôsob rozdeľovania bytov: "Rozdeľovanie obecných nájomných bytov, ktoré boli postavené z finančných prostriedkov zo Štátneho fondu rozvoja a bývania, je v plnej kompetencii miest a obcí. Obecné zastupiteľstvo má mať schválené všeobecne záväzné nariadenie, pričom na základe tohto predpisu si sama obec zadefinuje mechanizmus, podľa ktorého budú spomedzi uchádzačov vyberať nájomcov. Keďže žiadateľov je spravidla veľa, sú v poradovníku. Je na konkrétnom zastupiteľstve, aký spôsob prideľovania si zvolí, teda nie je vylúčené ani žrebovanie. "Legislatíva nerieši, ako majú byť nájomné byty prideľované, legislatíva iba presne určuje, pre koho sú dané byty určené," uviedla pre Korzár Linda Vaškovičová z rezortného ministerstva.
Anketa
Názory poslancov
Anton Drahomirecký (OKS): "Žrebovanie je podľa mňa najdemokratickejší spôsob rozdelenia bytov. Pevne verím, že ak sa v budúcnosti budú v Levoči stavať byty, tak sa v mestskom zastupiteľstve podarí presadiť zmenu pravidiel. V tomto období sa nám nepodarilo zdolať súčasnú hlasovaciu mašinériu."
Ondrej Plačko (nez.): "Nesúhlasím so žrebovaním. Byt predsa nie je lotéria či tombola. Pri žrebovaní by mohol byt dostať ten, kto ho až tak nepotrebuje. Pri mestskom zastupiteľstve pôsobia komisie, ktoré predkladajú primátorovi kvalifikované návrhy. V minulosti to bolo tak, že bytová komisia skúmala bytové pomery žiadateľa a na základe toho sa posúdilo, kto naozaj byt potrebuje. Tento systém, ktorý je dnes v Levoči, je podľa mňa vyhovujúci.
Milan Majerský (KDH): "O prideľovaní nebytových a bytových priestorov mám ako poslanec inú predstavu. Nie som spokojný s tým, aké pravidlá vládnu dnes. Prečo by o tom, kto dostane spomínané priestory a byty, nemohlo rozhodovať mestského zastupiteľstvo? Je to širšie spektrum ľudí. V minulosti sa byty v Levoči nestavali, preto sme ani nerokovali o prípadnej zmene všeobecne záväzného nariadenia."
Ján Ferko (Smer): "Som presvedčený, že novopostavené byty v Levoči boli rozdelené spravodlivo. Platné všeobecne záväzné nariadenie je spracované dobre, ako poslanec nemám voči nemu námietky. Čo sa týka žrebovania bytov, na žiadnom som sa nezúčastnil, takže sa nemôžem k tomu vyjadriť, ale pripúšťam, že to môže byť najspravodlivejší systém rozdeľovania bytov."
Stanovisko
Čo hovorí Transparency International
Ivan Rončák, Transparency International Slovensko: "V prípade, že nás samosprávy žiadajú o pomoc, akým spôsobom majú rozdeliť nájomné byty, radíme im žrebovanie. Samozrejme, je dôležité, aby uchádzači o nájomné obecné byty spĺňali potrebné kritériá. Neexistuje však spravodlivý spôsob, za pomoci ktorého by sa určilo, či daný byt je dôležitejší a potrebnejší pre rodinu, ktorá má tri deti, alebo rodinu, ktorá má štyri deti. Preto odporúčame žrebovanie. Ak o prideľovaní bytov rozhoduje skupina ľudí alebo jednotlivec, často sa nevyhnú podozreniu z možnej korupcie. Ak posudzujeme mieru korupcie, platí pre nás nasledovná poučka - Čím je menšia transparentnosť a voľnejšie právomoci v rozhodovaní, tým je väčší priestor pre korupciu. Ak je moc sústredená v rukách malého počtu ľudí a táto skupina nie je viazaná pravidlami, ako má rozhodnúť, je zvýšené riziko korupčného správania sa."
Poznámka
Páni, čo takto transparentnosť?!
Je neuveriteľné, že ešte aj dnes sa nájdu mestá, kde sa byty postavené za naše spoločné peniaze prideľujú tak, že o nich rozhodne jediný človek! V Korzári sme už ikskrát v minulosti poukázali na prípady, keď evidentne došlo k prihrávaniu bytov známym a kamarátom tých, ktorí o nich rozhodovali. Niet živnejšej pôdy pre korupciu, klientelizmus a rodinkárstvo!
Poslanci v mnohých mestách to po rokoch konečne pochopili a zaviedli jediný demokratický spôsob ich prideľovania. Najskôr posúdia každého žiadateľa, či spĺňa stanovené kritériá, a potom z tých, ktorí prejdú týmto sitom, jednoducho vyžrebujú tých pár šťastlivcov, ktorí nebudú musieť celý život splácať hypotéky, ako takmer každá mladá rodina na Slovensku.
V Levoči to ešte stále nepochopili. Primátor sa oháňa slovami, že to mohli spraviť predchodcovia. Ale ani muk o tom, že jemu by sa takáto transparentnosť páčila. Ešte lepší je poslanec Plačko. Pri žrebovaní by vraj mohol byt dostať ten, kto ho až tak nepotrebuje. Však nastavte kritériá tak, aby sa mohli dostať do žrebovania len tí, ktorí ho potrebujú!
Prečo sa bránite žrebovaniu bytov, páni poslanci a pán primátor? Žeby vám to vyhovovalo?
Peter Jabrik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš