V osade vo Veľkej Lomnici (okres Kežmarok) úraduje žltačka. Nakazilo sa už osem maloletých. Minulý týždeň zaočkovali okresní hygienici 768 detí. Infekčná choroba sa do miestnej osady vrátila späť po troch rokoch. Zvýšenú hygienu už nariadili aj v tunajších školách.
VEĽKÁ LOMNICA. V osade Nový Dvor vo Veľkej Lomnici vypukla epidémia žltačky typu A. Hovorí sa jej aj choroba špinavých rúk.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Poprade eviduje za posledné obdobie osem nových prípadov. "Ide o deti do pätnásť rokov. Momentálne sú hospitalizované na infekčnom oddelení v popradskej nemocnici," informoval riaditeľ RÚVZ Jozef Krak. Liečiť by sa mali desať až štrnásť dní. Všetko však závisí od ich zdravotného stavu.
Opatrenia
V priebehu minulého týždňa okresní hygienici zaočkovali plošne 768 detí z osady. Očkovanie u dospelých nebolo nevyhnutné. "Dospelí získali imunitu buď prekonaním ochorenia, alebo postupným stykom s malým množstvom vírusov v priebehu života. Sú schopní navodiť si tvorbu protilátok," vysvetlil riaditeľ Krak.
V škole očkovali aj personál
V Spojenej škole vo Veľkej Lomnici majú nateraz nakazeného jedného žiaka. Okrem detí zaočkovali aj časť personálu. "Týkalo sa to iba tých, čo prišli do bezprostredného kontaktu s infikovaným," povedala riaditeľka Spojenej školy Alena Troppová. Ona sama vraj strach zo žltačky nemá. Bola im nariadená zvýšená hygiena a dezinfekcia.
Dezinfekciu urobili aj v miestnej základnej škole (ZŠ). Tam tiež majú špeciálne prípravky na umývanie rúk. Žltačka zatiaľ nenapadla ani jedno dieťa. Robíme, čo sa dá," uviedol riaditeľ školy Michal Husár.
Atmosféra v osade je pokojná
Od terénnych sociálnych pracovníčok, ktoré pracujú priamo v osade, sme sa dozvedeli, že situácia je tam zatiaľ pokojná. "O žltačke miestni medzi sebou hovoria. Upozorňujeme ich na ňu. Keď im však povieme, aby si upratali, zväčša sa na tom smejú," reagovala jedna z pracovníčok. Ani tieto ženy sa infekčnej choroby neboja. Tri zo štyroch sú totiž zaočkované.
Matka deviatich detí Drahomíra Vyhnaliková sa však nákazy obáva. "Každý deň to niekto dostane. Odvážajú ich do nemocnice. Neviem, či je to zo špiny, alebo keď deti pohladkajú psa a neumyjú si ruky," povedala.
Ernest Polhoš je presvedčený, že za to môžu aj preplnené kontajnery, v ktorých vraj úradujú potkany. Vakcínu proti žltačke si však pichnúť nedá. "Bojím sa, čo by bolo potom. Počul som, že z toho môžu byť aj problémy," poznamenal.
Hygienickú situáciu v osade zhoršujú aj mnohé latríny.
Viac žltačky je na celom východe
Regionálne úrady verejného zdravotníctva monitorujú zvýšený výskyt vírusovej žltačky v rámci celého východoslovenského regiónu. Tá sa vraj objavuje približne každých päť rokov.
Fakty
Príznaky ochorenia
Inkubačná lehota pri žltačke typu A je 25 až 50 dní.
Nešpecifické príznaky začnú slabosťou, malátnosťou, bolesťou hlavy, kĺbov či svalstva. Po nich už nastupujú špecifické prejavy ako bolesti v pravej časti pod rebrami. Zmení sa aj farba moču, stolice, očí a kože.
Keďže ide o vírusový zápal pečene, prejaví sa to aj na pozitívnych pečeňových testoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš