Korzár logo Korzár Spiš
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Kúpili domy, bývať v nich pre ťarchu nemôžu

Dve rodiny z Levočských Lúk kúpili domy, do ktorých sa nemôžu nasťahovať. Až po kúpe sa dozvedeli, že na liste vlastníctva je ťarcha, novým majiteľom teda hrozí, že prídu o kúpené nehnuteľnosti. Na dôvažok v domoch stále bývajú nájomníci.

Kúpa domov, ktorá sa javila byť výhodná, je dnes ako zlý sen.Kúpa domov, ktorá sa javila byť výhodná, je dnes ako zlý sen.(Zdroj: kar)

Kúpili domy, do ktorých sa nemôžu nasťahovať. V takejto nepríjemnej situácii sa ocitli dve rodiny z Levočských Lúk. Až po kúpe sa dozvedeli, že na liste vlastníctva je ťarcha, novým majiteľom teda hrozí, že prídu o kúpené nehnuteľnosti. Na dôvažok v domoch stále bývajú nájomníci.

LEVOČSKÉ LÚKY. Drahomíra Poláková sa potešila výhodnej kúpe. Dom je síce starý a chátra, zaplatila však za neho výhodných takmer 2 900 eur. Pôvodne ho chcela dať zrekonštruovať, následne sa tam mala nasťahovať jej dcéra, ktorá momentálne študuje na vysokej škole. Dnes je však realita úplne iná.

Článok pokračuje pod video reklamou

Kúpila založený dom

Okrem pani Drahomíry si takto dom kúpila aj jej známa. Predajcom bol majiteľ miestnej šľachtiteľskej stanice. "Dom som kúpila 5. mája v tomto roku. Bol však založený už od 28. januára, to som sa však dozvedela až neskôr. V októbri som dostala list vlastníctva, kde bola vyznačená ťarcha v hodnote 191-tisíc eur," vysvetlila nám pani Drahomíra.

Následne nám ukázala korešpondenciu od záložného veriteľa, ktorému práve šľachtiteľská stanica dlhuje peniaze. Zoznam založených pozemkov a nehnuteľností bol vypísaný na jednej strane formátu A4.

Ťarcha aj nájomníci

Akoby problémov nebolo málo, v obidvoch domov bývajú nájomníci. V jednom dome je to rodina s piatimi deťmi. V druhom, ktorý patrí pani Drahomíre, býva pán Zdenko, ktorý sa stará o fyzicky aj mentálne postihnutého syna.

"Predošlý majiteľ ma uistil, že nájomníci sa odsťahujú k príbuzným do Spišského Štvrtka, nestalo sa tak. Teraz sme sa síce dohodli, platia mi nájom, ale vysťahovanie je v nedohľadne. Najprv mi sľúbili, že sa odsťahujú v decembri, potom to zase zmenili na marec v budúcom roku," posťažovala sa nám pani Drahomíra.

Chcú sa obrátiť na políciu

Korzár chcel osloviť aj predošlého majiteľa nehnuteľností. Zastihli sme ho priamo v šľachtiteľskej stanici v Levočských Lúkách. Pracovníčka nám však povedala, že práve sa tam koná valné zhromaždenie a že dotyčný pán sa s médiami nebude baviť a že máme odísť.

Podvedení noví majitelia domov zvažujú aj to, že sa obrátia na políciu a podajú na predajcu trestné oznámenie. "Povedal nám, že môžeme pokojne spávať, lenže ja to vidím tak, že nás podviedol," povedala pani Drahomíra.

Prídu o svoje domy?

Dnes sa obe rodiny obávajú, že prídu o svoje peniaze aj domy. Korzár preto oslovil aj záložného veriteľa s otázkou, aké má plány so spomínanými nehnuteľnosťami.

"Obchodnej spoločnosti BE Group Slovakia, s. r. o., vznikla pri výkone jej obchodnej činnosti splatná pohľadávka voči spoločnosti Šľachtiteľská stanica Levočské Lúky, a. s. Pohľadávka sa zabezpečila zriadením záložného práva k nehnuteľnostiam, v tom čase vo výlučnom vlastníctve dlžníka. V prípade, ak dlh nebude uhradený, spoločnosť BE Group Slovakia, s. r. o., bude nútená uplatniť svoje práva, a to výkonom záložného práva, vedeným v prvom rade voči nehnuteľnostiam, ktoré sú vo vlastníctve dlžníka. Snahou spoločnosti BE Group Slovakia, s. r. o., bude minimalizovať dôsledky voči tretím osobám, a to najmä fyzickým osobám, ktoré by nie svojou vinou boli postihnuté týmto výkonom záložného práva, nakoľko tieto osoby odkúpili od dlžníka nehnuteľnosti, na ktoré bolo v tom čase už zriadené záložné právo v prospech spoločnosti BE Group Slovakia, s. r. o.," vyjadrila sa pre Korzár právna zástupkyňa záložného veriteľa Zuzana Hancinová.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

Neprehliadnite tiež

Súd rozhoduje o väzbe stavbyvedúcich v prípade výbuchu plynu

Existuje obava, že by ovplyvňovali svedkov alebo sa ukrývali pred hrozbou vysokého trestu.

Obvinení stavbyvedúci na prešovskom súde.

Povolenú rýchlosť v obci prekročil takmer trojnásobne

Vodičovi v obci Červenica namerali 142 km/hod.

Vodič sa riadne ponáhľal, vyšlo ho to na 800 eur.

Transparency: Kandidát strany Za ľudí Ledecký kampaňoval za obecné peniaze

Starosta Spišského Hrhova po kritike inzerciu na webe zastavil.

Vladimír Ledecký.

V košickom U.S. Steele bude skrátená pracovná doba aj v marci

Odborári so zamestnávateľom naďalej pokračujú v rokovaniach o novej kolektívnej zmluve.

U.S. Steel Košice.

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajt pred hotelom na Tenerife.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a vľavo Erik Tomáš (obaja SMER).
Cynická obluda

Útecha pre Kočnera

Sú jednoducho voliči, ktorým veci a zjavné súvislosti nedoklapnú absolútne nikdy. Momentálne je ich asi 17 percent.

Píše Samuel Jezný

Keď biskupi prekvapia

V kontexte toho, čo sme doteraz od KBS počuli, je vyhlásenie k voľbám príjemným prekvapením.

Prezidentka Čaputová a vľavo bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

Už ste čítali?

Voľby 2020