om kolektívu Osvetovej besedy. Rodičia čítali Rudé právo, Prácu, Smenu, Východoslovenské noviny a deti listovali v Ohníku, Včielke a Kamarátovi. Zmena musela prísť i do dedín, i keď niektorí hovorili, že ju vymysleli v Prahe a Bratislave. Aktívni občania zakladali v obciach výbory VPN a miestne kluby KDH.
Miestne národné výbory (MNV) v obciach riadil predseda, výkonným orgánom bola Rada MNV a všetci poslanci sa stretávali na Plénach MNV. Poslancom sa nemohol stať každý, ale keď potrebovali družstevníka, ženu či remeselníka, museli niekoľkých občanov presviedčať, aby zloženie Pléna odrážalo socialistickú spoločnosť. Tí poslanci, ktorým bola táto funkcia na obtiaž, sa jej po roku 1989 s úľavou vzdali. Niektorých bolo potrebné jednoducho vyhodiť. Ostatní vstúpili do zakladajúcich sa strán, na uvoľnené miesta prišli bez volieb noví poslanci zväčša s jasným zámerom, a to odvolať predsedu MNV. Tam, kde sa ľudia poznali veľmi dobre vedeli, že nie za každou funkciou sa skrýva zlý človek a zmeny nastali jednoduchým prevlečením kabátov.
V novembri 1990 sa volili noví poslanci a starostovia, počet poslancov sa v každej obci zredukoval zákonom na zhruba polovicu. V Spišských Tomášovciach napríklad z 21 na 12 poslancov, na voľbách sa tu zúčastnilo 77 percent voličov a obecný parlament bol dvojfarebný, šesť poslancov bolo za VPN a šesť za KDH. V každej obci to bolo inak, písať konkrétne o menách, ktorým sa pomohlo a ktorým právom či neprávom ublížilo, je aj po dvadsiatich rokoch problém, pretože sa dennodenne stretávame v obchodoch, úradoch a v práci.
Niekedy je lepšie zabudnúť a ísť dopredu. Na 1. máj v okresnom meste Spišská Nová Ves alebo pieseň "Dnes žiarivo nám slnko svieti, lúčami zhrieva mieru kvet, poď k nám, to výzva šťastných detí, kde je mládež mocná, víta nový svet ..." len tak z recesie zabudnúť nemusíme.
Autor: Martin Gonda, politológ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš