SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pri príležitosti uvedenia novej poštovej známky budú mať záujemcovia možnosť získať aj odtlačok príležitostnej poštovej pečiatky. Pod grafický návrh pečiatky sa podpísal Novovešťan Emil Labaj.
Inaugurácia s Novoročným koncertom
Kríž z 2. štvrtiny 14. storočia je uložený v rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi. Práve tu sa uskutoční slávnostné uvedenie známky do života. Súčasťou slávnostnej inaugurácie bude aj Novoročný koncert v podaní Štátnej filharmónie v Košiciach.
Nová poštová známka bude mať rozmery 22,2 x 27,2 mm. Farský kostol v Spišskej Novej Vsi patrí k najväčším gotickým chrámom na Slovensku. Relikviárový kríž je mimoriadne cenný liturgický predmet kostola.
Relikviárový kríž
Na čelnej strane kríža sa zachovala liata figúra Ukrižovaného, na zadnej ostala dnes už len prázdna schránka na relikviu - zlomok dreva sv. kríža - pôvodne zakrytá priehľadným horským krištáľom. Súčasťou figurálneho programu relikviára sú aj gravírované troj- a štvorlisty na ramenách kríža. Na čelnej strane je Panna Mária a sv. Ján Evanjelista spolu so sv. Helenou a cisárom Konštantínom; na zadnej symboly štyroch evanjelistov. Ďalšie gravúry, Bolestného Krista a donátorov, nachádzame na nohe. Aj tieto pôvodne prekrýval priesvitný farebný email, z ktorého sa však zachovali iba zvyšky. Podľa niektorých autorov bol tvorcom kríža dvorný zlatník Nicolaus Gallicus, podľa iných iniciály NC označujú možného donátora - spišského kastelána Nicolausa Castellanusa.
Dušan Buran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš