TATRANSKÁ LOMNICA.
Na to, aby si ho mohli návštevníci poriadne pozrieť, musia použiť lupu. Ide o glaciálny relikt Tatier žiabronôžku severskú. Tento živočích bol objavený najskôr v jednom z plies na poľskej strane Tatier v roku 1934. Následne bol tento živočích objavený aj v jednom plese vo Furkotskej doline na slovenskej strane Tatier, kde žije dodnes. „V Poľsku už žiabronôžka vyhynula,“ povedala Barbara Chovancová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku. Doteraz mali v Múzeu len fotografiu tohto živočícha.
Žiabronôžka severská je drobný kôrovec z triedy článkonožcov, veľký len asi jeden centimeter. Zaujímavosťou tohto živočícha je nielen to, že pláva na chrbte, ale aj to, že zimu neprežije ani jeden dospelý živočích. Na jar, po rozmrznutí vody v plese sa z vajíčok vyliahnu dospelé jedince. Ešte predtým, ako začne voda v plese klesať a opäť zamŕzať, samice nakladú vajíčka. Pre vývoj novej generácie je dôležité, aby vajíčka vyschli a premrzli. Všetky dospelé jedince na jeseň zahynú.
Žiabronôžka severská nie je jedinou novinkou v expozícii Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Hneď vedľa nej môžu návštevníci vidieť aj dermoplastický preparát siha marénu, ktorý v pôvodnej forme žije už len v Štrbskom plese. V pôvodnej forme sa táto ryba nevyskytuje už nikde inde vo svete. „Z čoho máme naozaj radosť, je centrálna časť múzea, kde ukazujeme lesné biotopy,“ uviedla B. Chovancová. Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici ročne navštívi vyše 36 000 návštevníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš