Vo štvrtok 19. novembra sme si pripomenuli Svetový deň prevencie týrania, zneužívania, zanedbávania a šikanovania detí.
STARÁ ĽUBOVŇA. Svetový deň prevencie týrania detí vyhlásila Svetová ženská organizácia WWS (The World Women Summit) v Ženeve v roku 2000 za podpory 112 organizácií zo 49 krajín na 19. november.
Deti sú voči týraniu bezmocné
Týraných detí stále pribúda. Kľúčovú úlohu v takýchto prípadoch zohráva predovšetkým nevšímavosť ľudí. Detí sú voči týraniu bezmocné, nedokážu sa proti tyranom postaviť. Nejde ani tak o fyzickú silu, ale najmä o psychiku dieťaťa, ktoré sa nedokáže vzbúriť proti vlastným rodičom, súrodencom, svojim najbližším. Dieťa si jednoducho samo nepomôže, ak mu nepomôže dospelý. Záchranou môžu byť pedagógovia v škole, príbuzní alebo susedia. Tí si však tieto týrané deti často poriadne nevšímajú alebo zatvárajú oči. Podľa štatistík sa dievčatá stávajú 2,5-krát častejšie obeťami týrania ako chlapci. Najčastejšie dochádza k zneužitiu medzi ôsmym až dvanástym rokom života.
Syndróm CAN
Zdravotná organizácia Rady Európy používa od roku 1992 skratku CAN, pod ktorou sa rozumie telesné týranie - telesné ublíženie dieťaťu alebo nezabránenie ublíženiu či utrpeniu dieťaťa, citové alebo psychické týranie - správanie, ktoré má negatívny vplyv na citový vývoj dieťaťa alebo na vývoj jeho správania, pohlavné zneužívanie - nepatričné vystavovanie dieťaťa pohlavnému kontaktu, činnosti, správaniu, zanedbávanie - akýkoľvek nedostatok starostlivosti, ktorý spôsobuje vážne narušenie vývoja dieťaťa alebo ohrozuje dieťa, systémové týranie - druhotné ponižovanie, týranie spôsobené systémom, ktorý bol založený na pomoc a ochranu detí a ich rodín.
Rizikové skupiny
Aká je príčina týrania, v akých rodinách je väčšie riziko výskytu tohto fenoménu? Patria sem skupiny, ako sú alkoholici, toxikomani, mladiství rodičia, matky s popôrodnou depresiou, ľudia so zvláštnym životným štýlom a často sú to dospelí, ktorí boli v mladosti týraní.
Medzi rizikové deti, u ktorých môže nastať týranie, patria napríklad deti s ľahkými mozgovými dysfunkciami, mentálne retardované deti, deti neprospievajúce v škole, telesne neobratné, nešikovné, deti ktoré sú precitlivené, boja sa samoty a deti, ktoré nespĺňajú očakávania svojich rodičov.
Dôležitá je prevencia
V prípade syndrómu CAN je rozhodujúca podpora prevencie, ktorá má zabrániť, aby sa dieťaťu ubližovalo. Pomocnú ruku práve týmto deťom sa snažia podať rôzne občianske združenia, poradne a linky pomoci pre týrané alebo zanedbávané deti.
Pri prevencii je potrebné zamerať sa na zvyšovanie verejného povedomia o problematike zanedbávania, týrania a sexuálneho zneužívania detí, stimulovať aktívny postoj ľudí k problematike CAN syndrómu, vytváranie vzdelávacích preventívnych programov a podporovanie činností vedúcich k predchádzaniu násilia páchaného na deťoch.
Kde hľadať pomoc
Centrá pomoci vyhľadávajú deti v núdzi, ako aj ohrozené deti v rodinnom prostredí alebo v škole a snažia sa im poskytnúť pomoc. Faktom je, že mnohé projekty sú zamerané aj na sebaobranu detí proti psychickému týraniu zo strany rodičov či v škole a na ulici.
Linka detskej istoty, tel. kontakt 0800 500 500, funguje 24 hodín denne a 365 dní v roku pre celé Slovensko. Je to telefonická komunikačno-poradenská linka pre deti a mládež (volať však môžu aj dospelí, hlavne ak majú podozrenie, že ide o týrané deti). Spolupracuje s tímom odborníkov z oblasti psychológie, sociálnej práce, pedagogiky a podobne.
Detská linka záchrany, tel. kontakt 0800 121 212, je anonymná a bezplatná. Deti môžu volať kedykoľvek vo dne i v noci, ak sa cítia byť akokoľvek ohrozované zo strany okolia.
Linka detskej dôvery, tel. kontakt 0800 117 878, poskytuje svoje služby primárne deťom a mládeži vo veku 6 až 21 rokov. Funguje v pracovných dňoch v čase od 15.00 do 21.00 hod. Cieľovou skupinou sú najmä deti z východoslovenského regiónu, avšak hovory pre volajúcich z celého územia SR sú bezplatné.
Webové stránky:
- Občianske združenie Náruč - www.naruc.sk
- Nadácia Pomoc deťom v ohrození - www.pomocdetom.sk, www.pomocobetiam.sk
- Projekt Modré stuhy - www.modrestuhy.blog.cz
(pg)
Autor: Petra Gotzmannová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš