Školský úrad (ŠÚ) v Spišskom Podhradí k poslednému dňu tohto roka končí svoju činnosť. Podpísal sa pod to pokles žiakov v školách v meste i obciach Podbraniska. Kým k 15. septembru bolo žiakov 1053, aktuálne je ich 989. Mesačne tak mesto prichádza o tisíc eur na činnosť ŠÚ.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Aj tento fakt sa podpíše pod skromnejší budúcoročný rozpočet v meste pod Spišským hradom. Na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve sa poslanci zaoberali aj návrhom pripravovaného rozpočtu na rok 2010.
"Je to iba prvotná informácia o rozpočte. Pripravujeme skôr opatrný rozpočet. O peniaze, ktoré sme dostávali na školský úrad, tak prídeme v príjmovej časti rozpočtu," uviedol primátor mesta Jozef Bača (KDH).
Jeho slová potvrdil aj predseda finančnej komisie Ján Lisoň. Podľa neho je dopad súvisiaci so zrušením ŠÚ veľmi vážny z hľadiska príjmu.
Rozhodnutie z kraja
Podľa slov vedúceho ŠÚ Martina Seredaya, zánikom úradu nezanikajú povinnosti školskej agendy. Tú aj naďalej bude vykonávať oddelenie školstva pri mestskom úrade. Zo zákona je obec povinná zabezpečiť deťom v obci základné vzdelanie. Ak to tak nie je, obec sa dohodne s inou obcou, kde sú na to vytvorené podmienky. Tak vzniká zmluva o spoločnom školskom obvode. Výkazové práce v školách zabezpečuje oddelenie školstva. Jeho vytvorenie nie je v zákone zakotvené ako povinnosť. Je to na rozhodnutí zriaďovateľa. Vytvorenie ŠÚ je však zákonom dané. Ten zabezpečuje pedagogickú i tzv. ostatnú agendu. Do školského obvodu v Spišskom Podhradí patrí 12 obcí Podbraniska.
"Zo zákona je dané, ak takýto obvod má viac ako 1 000 detí, že musí byť vytvorený školský úrad. Do nášho ŠÚ spadá päť obcí Podbraniska. Ide o málotriedne školy v Granči-Petrovciach, Dúbrave, Bijacovciach, Studenci a Jablonove," uviedol M. Sereday. Mesto už dostalo rozhodnutie nadriadeného orgánu Krajského školského úradu v Prešove. Funkcia ŠÚ v Spišskom Podhradí zanikne k 31. decembru tohto roka.
O peniaze prídu, povinnosti ostanú
Čo sa týka financovania, KŠÚ na výkon funkcie ŠÚ poskytuje 80-90% prostriedkov. Zvyšok dopláca mesto. To tak príde do roka zhruba o 10-tisíc eur. "Zrušením školského úradu síce časť 'starostí' o tú ostatnú agendu - i pedagogickú - ubudne, avšak školský obvod ostáva ďalej a s ním aj povinnosti. O peniaze z kraja prídeme, ale 95% agendy nám ostane. Budeme to musieť robiť naďalej cez oddelenie školstva. Takže sa pre našu prácu vlastne nič nemení," skonštatoval M. Sereday.
Rozmenené na drobné, jedenásť žiakov "spôsobilo" zánik ŠÚ. "To je aktuálna situácia. Na budúci školský rok sa však môže stať, že nám tých 11 žiakov opäť pribudne a my budeme zo zákona povinní vytvoriť funkciu školského úradu znova," dodal vedúci úradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš