Hoci pozíciu župana Prešovského samosprávneho kraja obhájil staronový predseda Peter Chudík (kandidát Smeru-SD, ĽS-HZDS, HZD, Strany zelených Slovenska), v levočskom volebnom obvode viac hlasov získal jeho protikandidát Ján Hudacký (KDH, SDKÚ-DS, SaS). Ten získal o 328 hlasov viac.
LEVOČA. Volebný obvod Levoča pozostával z 54 volebných okrskov. Podľa slov predsedkyne obvodnej volebnej komisie v Levoči Marcely Danielovej, druhé kolo volieb prebehlo v poriadku, bez akýchkoľvek problémov.
Rozhlas lákal voliť "S priebehom volieb sme veľmi spokojní. Nevyskytli sa žiadne problémy. V priebehu dňa sme monitorovali situáciu v jednotlivých volebných okrskoch. A aj tam bolo všetko v poriadku. V niektorých obciach dokonca aj hrala hudba z rozhlasu, aby ľudia vedeli, že sa niečo deje, že sú voľby. Napriek tomu však účasť bola nižšia ako v prvom kole. Potešila nás návšteva z Ústrednej volebnej komisie z Bratislavy okolo 19. hodiny podvečer. Aj tá konštatovala, že je všetko v poriadku," uviedla M. Danielová.
Levočský obvod: 16,04 % účasť Už v prvej polovici dňa bolo zrejmé, že účasť v druhom kole volieb bola aj na Spiši, podobne ako v ostatných volebných obvodoch, nižšia. Podľa slov M. Danielovej v rámci obvodu Levoča bolo zapísaných 24 495 voličov, k volebným urnám prišlo 3 929.
"Celková volebná účasť dosiahla 16,04 %," spresnila.
Okolo pol štvrtej popoludní sme navštívili aj volebný okrsok číslo jeden v Spišskom Podhradí.
"Doterajšia účasť je zhruba o polovicu nižšia ako v prvom kole volieb. Voliči prichádzali priebežne. Boli to skôr staršie ročníky. Zhruba okolo pol druhej popoludní odvolil aj jeden prvovolič. V prvom kole volieb to boli dvaja," uviedla predsedkyňa 10-člennej volebnej komisie Ing. Danica Baranová.
Beharovce s najvyššou účasťou Počas prvého kola volieb z 54 volebných okrskov P. Chudík zvíťazil v 28. V druhom kole vyhral už len v desiatich. Hlas mu dalo spolu 1 785 voličov, jeho protikandidát J. Hudacký získal 2 113 hlasov.
V okresnom meste Levoča volebná účasť v 10 volebných okrskoch dosiahla 14,3 %. Obaja kandidáti zaznamenali volebnú remízu v obci Torysky. Z 275 oprávnených voličov prišlo k volebným urnám 34 a tí podelili hlasy obom kandidátom presne na polovicu - 17.
Najvyšší rozdiel v počte udelených hlasov bol vo volebnom okrsku v Spišskom Hrhove. Rozdiel bol 179 hlasov v prospech P. Chudíka, J. Hudackému tu dalo dôveru 55 voličov.
V najmenšej obci levočského volebného obvodu, v Harakovciach bolo na zozname oprávnených voličov zapísaných 51 voličov. Odvolilo 19, účasť bola 37,25 %. V Harakovciach, Pongrácovciach a Baldovciach bol volebný výsledok najtesnejší, iba jeden hlas. V Pongrácovciach tesne vyhral Chudík, v Harakovciach a Baldovciach vyhral Hudacký.
Najnižšia účasť na voľbách bola v obci Spišský Štvrtok, kde z 1 795 oprávnených voličov, odovzdalo svoj hlas 121, čo predstavuje 6,74 %. Iba o percento vyššia bola účasť v obci Jablonov 7,67 %.
Najviac voličov volebnú miestnosť navštívilo v obci Beharovce v susedstve tunela Branisko, kde účasť bola 48,20 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš