Devätnásteho decembra, v predvianočnej premiére, v priestoroch štúdia na Zimnej ulici mladí divadelníci rozohrajú príbeh skromnej Johanky, ktorej láska vyslobodí jej sestry spod kliatby. Hru režírovala Iva Liptáková.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Hlavnej úlohy skromnej, ale zato odvážnej Johanky sa zhostila Lucia Majerníčková. Skromná dievčina v civile sa aj cez postavu hlavnej hrdinky, podľa slov režisérky, osmelila. Rola tak Lucii sadla ako uliata. Obe cez hru dozrievajú. "Johanka je najmladšia zo sestier. Macocha ich začarovala na labute. Johanka je však odhodlaná, nevzdáva sa a chce im pomôcť, čo sa jej nakoniec aj podarí," upresnila Lucia. Kým však urobí z materinej dúšky šatky a dá ich na hlavu sestrám - labutiam, prejde veľa času, no tradičné rozprávkové dobro nakoniec aj tak zvíťazí nad zlom.
Rozprávka pre najmenších
Rozprávková hra v podaní šikovných divadelníkov je určená najmä najmenším divákom. Do tajomnosti a rozprávkovej ilúzie ich vtiahne aj lumisvetlo, ktoré je jedným z výrazových scénických prvkov divadelnej hry. Najmä nočné scény a morské výjavy sú prezentované lumisvetlom, čo sa nepochybne podpíše pod dojem z diania na javisku. Forma luminiscenčného divadla je podľa slov I. Liptákovej veľmi silná a žiadaná. Na hre na motívy H. Ch. Andersena divadelníci pracovali už od vlaňajška. Premiéra sa však nezadržateľne blíži.
Sestry - labute
"To, ako sa vie sestra obetovať pre súrodencov, je silný moment," poznamenala Júlia Detvaiová. Tá si, rovnako ako ostatní herci, zahrala hneď viacero úloh. Vari najvýraznejšia je postava macochy. Okrem toho hrá divožienku, kňažnú i neživotné prvky ako more a mesiac. "Keď sestrám zomrie mama, siroty sa stretávajú na cintoríne pri jej hrobe. Otec im do domu dovedie macochu. Uveria, že je dobrá, no tá sa hneď sa prejaví. Robí im zlé veci a Johankine sestry nakoniec začaruje na labute," načrtla dejovú líniu Júlia.
Štylizovať sa do roly macochy a kňažnej ako negatívnych postáv nebol pre Júliu problém. "Myslím, že negatívna postava je jednoduchšia, no zároveň dynamickejšia, dá sa pri nej doslova vybúriť," podotkla s úsmevom predstaviteľka macochy.
Viktória Bigošová a Petra Jozefčíková sa ujali dvojúloh sestier - labutí i divožienky. Druhá z nich stvárňuje aj kríž na cintoríne. "Sestra mi sadla viac, je to živý prvok v hre, horšie je stvárňovať kríž," priznala Petra. Viktórii, naopak, všetky zverené úlohy padli narovnako.
Živé posolstvo súrodeneckej lásky
Marcel Andreánsky si v hre zahral všetky mužské úlohy. Ako otec uverí macoche, že je dobrá, tá ho však svojím zlom privedie do záhuby. Utýra ho. Ako mladý kráľovič prejde vývojom od očarenia Johankou, privedenia do svojho kráľovstva až po pochybnosti o Johanke a snahu upáliť ju pre bosoráctvo. V závere však prežíva očistenie od pochybností a dostane sa mu aj Johankinho odpustenia. "Johanka je síce skromná, no má aj svoju hrdosť. V závere sme mali dilemu, ako moment odpustenia podať malému divákovi. Či a ako hlboko ho ukážeme. Rozhodli sme sa to urobiť cez symbolické chytenie za rameno," uviedla režisérka hry. Ako dodala, v súčasnosti aj medzi súrodencami panuje istá rivalita, možno aj nenávisť. Posolstvo tejto rozprávky je veľmi silné a rovnako aktuálne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš