K veži, ktorá je súčasťou nábrežia, pribudla aj originál banská lokomotíva s vozíčkom skutočnej rudy. Lokomotíva pracovala v bani na Spiši dlhé roky.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. "Zhruba pred rokom sme tu na tomto mieste slávnostne osádzali banskú vežu. Dnes tu po roku opäť stojíme. K veži pribudla lokomotíva. Tá slúžila baníkom v bani v Rudňanoch," uviedol Milan Karásek, podpredseda OZ Banícky spolok Spiš.
Banícke námestie
Lokomotívu, ktorá vozila rudu, videl dlhé roky predtým pracovať aj predseda spolku Vladimír Kalučo. "Banícke námestie s vežou a dnes už aj s lokomotívou symbolizuje banícku tradíciu na Spiši. Barborské slávnosti sú dobrou príležitosťou na družbu baníkov a vzájomné stretávanie," uviedol V. Klaučo. Banícka novinka na nábreží Hornádu je historický stroj. Datovaný je pravdepodobne do roku 1956. Stroj bol z bane vytiahnutý, zrepasovaný a dnes už zdobí budúce banícke námestie. Ako uviedol M. Karásek, vo vozíčku za lokomotívou sa nachádza skutočná ruda z blízkej Novoveskej Huty. Počas slávnostného otvorenia Barborských slávností zaznela v stredu krátko pred 17. hodinou banícka hymna a nasledoval sprievod mestom a súťaž speváckych zborov o putovnú banícku karbidku v spišskonovoveskej Redute. Barborské slávnosti sú akousi generálkou pred budúcoročným stretnutím baníckych miest Slovenska v Spišskej Novej Vsi, ktoré bude mať celoeurópsky rozmer.
Banícka osada
Myšlienka baníckeho námestia na nábreží Hornádu je aktuálna už niekoľko rokov. Na veži sú umiestnené mená baníckych obcí zo Spiša. Práve miesto, kde v súčasnosti veža a po včerajšku už aj lokomotíva stoja, bola kedysi osada s názvom Klopp Orth. Údajne sa v osade nachádzala banícka klopačka, ktorá zvolávala baníkov do práce. OZ Banícky spolok Spiš sa snaží aj týmto spôsobom zachovať banícke tradície regiónu a oživiť jeho banícku históriu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš