Dôvod na paniku a zbytočné dramatizovanie podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) nie je. Počet respiračných ochorení totiž klesá.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Pri pitve 21-ročného Jána S. z Kolačkova (okres Stará Ľubovňa) a 33-ročnej Češky z popradského sídliska Juh zistili zdravotné problémy so srdcom. Výsledky rozborov preukázali aj prítomnosť vírusu prasacej chrípky. Žena navyše údajne trpela aj reumatizmom.
Na otázku, či môže zabiť samotný chrípkový vírus, alebo sa tak môže stať iba vtedy, ak sa pridruží k inej vážnej chorobe, hovorkyňa (ÚVZ) Lenka Šramková odpovedala: "U pacientov s ťažkým základným ochorením akákoľvek iná bakteriálna alebo vírusová infekcia môže spôsobiť ťažké komplikácie až smrť." Pandemická chrípka A (H1N1) je kvapôčková infekcia. Šíri sa vzduchom rovnako ako bežná sezónna chrípka.
Nakazených je viac
Pod Tatrami sa vírusom prasacej chrípky nakazilo ďalších sedem ľudí. V Popradskom okrese ide o štyroch pacientov, v okrese Stará Ľubovňa evidujú dva prípady a v Kežmarskom okrese nateraz postihol vírus jedného človeka.
Jánovi rodičia sú rozhorčení
Ján S. zomrel v staroľubovnianskej nemocnici. Rodičia nebohého mladíka sú rozhorčení, lebo vraj im nikto nedal vedieť, že ich syn mal v tele infekčný vírus prasacej chrípky. "To sa nikto nezaujíma o to, že sa vírus môže šíriť ďalej?" pýta sa Ján, otec obete.
Podľa hovorcu z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Milana Michaliča nemocnica ani doktor, ktorý chlapca pitval, nie sú povinní ako prví oboznámiť rodinných príslušníkov, ako k úmrtiu došlo: "Keď o to požiada osobne alebo písomne oprávnená osoba, vtedy sú samozrejme povinní informovať. Musia im povedať presné príčiny smrti a výsledky pitvy."
Respiračných ochorení ubúda
ÚVZ obavy z prudkého šírenia vírusu prasacej chrípky nemá. "Minulý týždeň došlo k ďalšiemu poklesu akútnych respiračných ochorení, aj chrípky a chrípke podobných ochorení," povedala hovorkyňa Šramková. Inkubačná doba prasacej chrípky je jeden až sedem dní. Na otázku, či a aké opatrenia prijali, aby sa vírus nešíril ďalej, ÚVZ neodpovedal.
Prvé očkovanie zrejme o 2-3 týždne
Prvé očkovanie proti vírusu A (H1N1) bude na Slovensku aktuálne zrejme o dva až tri týždne. ÚVZ je presvedčený, že Slovensko situáciu s vakcínami v žiadnom prípade nepodcenilo. "Na odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie bola vakcína určená prioritne pre asi 20 % populácie, podobne ako v niektorých európskych krajinách," uviedla Lenka Šramková.
Očkovanie najskôr navrhnú zdravotníkom, tehotným ženám, ľuďom nad šesť mesiacov s oslabenou imunitou. Výnimkou nebudú ani chronicky chorí pacienti s cukrovkou, či srdcovo cievnymi chorobami. Medzi prvými budú očkovať aj osoby, ktoré zabezpečujú chod verejného života. Očkovanie môže ako vedľajšie účinky vyvolať bolesť, začervenanie, opuch, horúčku, bolesť hlavy, či bolesť svalov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš