Každoročne si 6. decembra pripomíname sviatok svätého Mikuláša. Tento sviatok je veľmi obľúbený predovšetkým u detí a to nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Typický je tým, že deti nedočkavo očakávajú sladké darčeky vo svojich starostlivo vyčistených čižmičkách alebo topánočkách, ktoré sú pripravené pod oknami.
STARÁ ĽUBOVŇA. Svätý Mikuláš patril medzi významných svätcov a existuje o ňom množstvo historických legiend.
Svätý Mikuláš a jeho život
Svätý Mikuláš býva označovaný ako priateľ detí, patrón zajatých alebo pomocník v núdzi. Existuje viac legiend o tom, ako obdarovával, než o jeho skutočnom živote. Narodil sa okolo roku 270 bohatým kresťanským rodičom v gréckom meste Patara. Podľa legendy Mikuláš študoval v Alexandrii. Cestou z Alexandrie do Myri údajne zachránil muža, ktorý padol cez palubu. Keď loď dorazila do Myri, v meste práve vyberali nového biskupa, pretože predošlý zomrel. Chceli vybrať muža, ktorý víťazí. Keď sa to dopočul človek, ktorého Mikuláš zachránil, navrhol, aby bol za biskupa vybraný obetavý Nikolaos.
Ako biskup pomáhal kresťanom, ktorí boli prenasledovaní počas vlády Diokleciána. Zachránil mnoho odsúdených kresťanov, ktorých vykúpil vďaka svojmu bohatstvu. Na svoje náklady dal postaviť aj nemocnicu. Mikuláš sa stal pre svoje činy obľúbeným biskupom.
Veľkodušný záchranca
Jeho najznámejším činom je určite zachránenie troch mladých dievčat. Keď Mikulášovi rodičia zomreli, zanechali mu veľké bohatstvo. V susedstve žil chudobný muž, ktorý mal tri dcéry. Nemohol im zabezpečiť veno, tak sa rozhodol predať ich ako neviestky. Mikuláš sa o tomto jeho pláne dozvedel a rozhodol sa, že nešťastie odvráti. V noci dal do mešca peniaze a položil ich na okno domu, v ktorom rodina bývala. To isté urobil aj ďalšiu noc. Majiteľ domu bol zvedavý, kto je ten dobrodinec. Na tretí deň si teda na Mikuláša počkal, keď dával mešec na okno a z celého srdca mu ďakoval. Mikuláš jeho vďaku odmietol a povedal: "Ďakuj Bohu, ktorý vás neopustil. Ja som bol len jeho posol." Mikuláš mu povedal, aby toto tajomstvo neprezradil. Vďaka tomuto príbehu si ho slobodné dievčatá vybrali za prosebníka, aby sa šťastne vydali. Z legendy o troch chudobných dievčatách sa zrejme odvodzuje ľudový zvyk v niektorých krajinách obdarúvať sa na sviatok tohto svätca drobnými darčekmi.
Svätý Mikuláš bol vďaka legendám patrónom kupcov, majiteľov záložní, námorníkov, lekárnikov či voňavkárov. Za svojho ochrancu ho pokladá pravoslávne Rusko, ktoré prijalo kresťanstvo až v 10. storočí. Mnohé, najmä európske mestá nesú jeho meno, napríklad St. Nicholas v Anglicku či Liptovský, Plavecký alebo Borský Mikuláš na Slovensku.
Svätý Mikuláš zomrel pokojnou smrťou 6. decembra okolo roku 330. Jeho telo bolo uložené do sarkofágu a namočené do myrhy. Počas jednej bohoslužby sa údajne zo sarkofágu začalo prúdom valiť také množstvo myrhy, že ju veriaci pozbierali do fľašiek a používali ju proti rôznym chorobám. Aj dnes je v sarkofágu stále veľa myrhy. Niektorí vravia o zázraku a o večnej myrhe v hrobe sv. Mikuláša. Podľa kostrových pozostatkov moderní vedci spravili rekonštrukciu Mikulášovej tváre.
Sviatok svätého Mikuláša
Svätomikulášska tradícia vychádza aj z jeho ochrany nad deťmi. Zvyk obdarúvať deti sa rozmohol najmä v Holandsku a odtiaľ sa rozšíril do Anglicka, Nemecka, Severnej Ameriky, kde k nemu prisťahovalci pripojili škandinávske ľudové tradície o škriatkovi, respektíve čarodejníkovi, ktorý zlé deti trestá a dobré odmieňa darčekmi.
Mikulášska tradícia sa na celom svete spája s darčekmi nielen 6. decembra na sv. Mikuláša, ale aj na Vianoce. Zvyk obdarovávať deti 6. decembra sa rozšíril predovšetkým v stredoeurópskych slovanských krajinách. V ľudových predstavách je známy ako bielovlasý deduško s veľkou bradou, v iných krajinách zase ako dobrý škriatok - trpaslík podobného výzoru. V ostatných krajinách s dominujúcim kresťanským náboženstvom je mikulášska tradícia predovšetkým spojená so samotnými Vianocami. V Amerike a najmä v ďalších anglicky hovoriacich krajinách vítajú Santa Clausa, pre fínske deti je to Joulupukki, vo Francúzsku poznajú Pére Noëla a v Rusku deda Mráza. Fínske Laponsko sa v legendách považuje za súčasný domov Sv. Mikuláša, kde sú adresované listy detí z celého sveta s prianím darčeka na vianočné sviatky. Práve odtiaľ, na záprahu ťahanom sobmi, vraj začína rozvážať darčeky po celom svete.
Kedysi si deti čistili kapce či čižmičky, obe topánky z páru. Do jednej dostávali uhlíky či prútik, do druhej sladkosti a ovocie. Dnes chodieva Mikuláš s anjelom a čertom do domácností, na námestia, do školských a kultúrnych zariadení a pýta sa detí, ako sa správali počas minulého roka. Deti mu zarecitujú básničku, zaspievajú pesničku a za to dostanú sladkosti a ovocie.
Básnička pre Mikuláša
"Na začiatku decembra príde opäť čas,
keď čižmičky vyleštené v okne sú u nás.
Kto bol dobrý, ten sa má,
ten sladkosti dostáva.
Kto však cez rok neposlúcha,
tomu čertík z čižmy kuká.
Preto, milé detičky, poslúchajte mamičky,
aby v ten deň Mikuláša,
bola sladkosť iba vaša."
pg
Autor: Petra Gotzmannová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš