Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Opatrenia, ktoré sa v starom banskom diele urobili, pomohli ku skroteniu banskej vody. V utorok sa priamo na mieste v lokalite Nová štôlňa, kde sa stará baňa nachádza, uskutočnil kontrolný deň.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Podľa zainteresovaných strán opatrenia nateraz postačujú, ľudia ani ich majetky v mestskej časti nie sú ohrozené. Opatrenia sú však dočasné, pracuje sa na definitívnom riešení, "aby bol zabezpečený kontinuálny odtok vody, bez akýchkoľvek prekážok v podzemí. Teda aby všetka voda, čo pritečie do podzemia, v rovnakom objeme aj odtiekla," vysvetlil princíp riešenia Antonin Baffi z Obvodného Banského úradu v Spišskej Novej Vsi.
Veľká investícia
Podľa A. Baffiho pôjde o veľkú investíciu. Banský úrad už vydal rozhodnutie na vypracovanie projektu odvodnenia banského diela pre Rudné bane, ktoré zabezpečujú likvidačné práce po bývalých Železorudných baniach.
Kontrolný deň priamo na mieste zvolal primátor mesta Spišská Nová Ves Ján Volný (Smer): "Chceli sme priamo v teréne zistiť dopad opatrení, ktoré sa za posledné mesiace urobili. Zistili sme, že voda v súčasnosti preteká plynule a situácia je pokojná. Opatrenia sú nateraz účinné."
Mesto v týchto dňoch sčasti vyplatilo finančné kompenzácie za škody spôsobené vodou z banského diela. Ide o šesť rodín. Mesto vyčlenilo na odškodnenie postihnutých obyvateľov 1 000 eur. Voda na prelome rokov zaplavila väčšinou záhrady a v jednom prípade aj garáž a pivnicu rodinného domu. Podľa primátora sa situácia neustále monitoruje a pracuje sa na konečnom riešení.
Dva krátery
Ako potvrdil A. Baffi, voda v podzemí je pod kontrolou. Vlani v októbri, keď vyrazila banský portál po prvýkrát a valila sa do domov a záhrad mestskej časti, vznikol nad banským dielom kráter s priemerom zhruba 15 metrov. Situácia sa opakovala štyrikrát.
Lokalitu okolo Novej štôlne dalo mesto uzavrieť a nariadilo prísny zákaz vstupu, keďže tu hrozí riziko prepadnutia. Pri vstupe do bane osadili nový portál a vyhĺbili 55-metrový vrt až do úrovne hĺbky samotného banského diela. Voda z bane sa dostáva do vrtu a odtiaľ odteká von.
Zhruba pred dvoma dňami sa v blízkosti prvého krátera objavil nový, zhruba o tretinu menší. Podľa A. Baffiho sa s tým dalo počítať, keďže hornina je na tom mieste rozpustná a voda ju podmýva. Tak vznikol priestor na utvorenie prvého aj druhého kráteru. "Dá sa očakávať, že v smere banského diela, ktoré je dlhé zhruba 3,5 kilometra, sa budú krátery prehlbovať. Práve preto bola lokalita uzatvorená a zabezpečená," uviedol. Samotné poklesy pôdy, krátery, však pre obyvateľov mestskej časti podľa neho nie sú nebezpečné.
Kráter. Prvý má priemer zhruba 15 metrov. Pribudol k nemu druhý a môžu sa vytvárať aj ďalšie. Lokalita je preto uzavretá.
Foto: Mária Šimoňáková
Susedná odvodňovacia štôlňa
Vrt bol naprojektovaný na odľahčenie banského diela. Voda sa postupne dostávala do vrtu a zhruba pred dvomi týždňami začala z neho pomaly vytekať. Bol urobený aj kanál, ktorým tiež môže odtekať. Keďže voda odteká z vrtu aj z krátera, banské dielo sa odľahčuje. Podľa Jozefa Daniela zo spišskonovoveského Uranpresu je v bani zhruba 550-tisíc kubíkov vody. To zodpovedá menšiemu jazeru. Do budúcna je preto potrebné uvažovať nad ďalšími opatreniami, možno aj vyrazením susednej štôlne, ktorá by situáciu vyriešila na 90 percent.
Všetkým problémom s výronmi vody sa dalo podľa vedúceho strediska Rudných baní v Spišskej Novej Vsi Františka Pramuku predísť. "Keby sa pôvodná štôlňa udržiavala v priechodnom stave, kde voda vytekala priebežne," povedal Pramuka. To, že to tak nie je, majú podľa neho na svedomí tí, ktorí vyrabovali Novú štôlňu. Celkové náklady na doterajšie opatrenia vyčíslil Pramuka na takmer 120-tisíc eur.
Spúšť, ktorú ze sebou nechala prívalová voda z bane v decembri 2008.
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš