SPIŠ. Či Spišiaci podľahli lákadlám rýchlych peňazí, to sme zisťovali v uliciach miest v záložniach.
"Ťažko povedať, či nás naši klienti navštevujú pred sviatkami častejšie. Myslím si, že je to zhruba na úrovni bežného roka. Možno so zvyšujúcim sa dátumom sa situácia zmení," uviedol vedúci záložne v Spišskej Novej Vsi.
Majú stálych i nepravidelných zákazníkov. Tí pravidelní prichádzajú založiť nejaký predmet veľmi často. So zákazníkom, ktorý by prišiel s nejakým netradičným predmetom na založenie, sa nestretli. "Klienti väčšinou vedia, aké predmety k nám môžu doniesť a podľa toho sa zariadia. Najčastejšie prijímame zlato a zlaté predmety. Tie idú najviac a najviac za ne môžu klienti dostať," uviedol vedúci záložne.
Ako nám prezradili v záložni v Gelnici, zákazníci síce pred sviatkami chodia častejšie, ale veľa toho nedonášajú. "Skôr sa zaujímajú o ceny, koľko dostanú za to či ono. Niektorí potom prídu už s konkrétnou vecou. A niektorí zisťujú, či nedostanú niečo zadarmo," podotkol s úsmevom pracovník záložne.
Najčastejším artiklom v tejto záložni je zlato a elektronika. Aj tu mávajú pravidelných zákazníkov. "Tí chodia niekedy častejšie, inokedy pomenej. Závisí od toho, ako potrebujú peniaze," dodal.
Riziko depresií
Využívanie záložní prináša možnosť rýchlo získať hotovosť. Keď však založený predmet včas nevyplatíte, každý deň rastie jeho cena. A tak sa pokojne môže stať, že vec, ktorú ste založili, získate späť oveľa drahšie.
Pričasté návštevy záložní môžu mať aj psychickú dohru. Podľa Lýdie Potengovej, skúsenej klinickej psychologičky, najčastejšie využívajú záložne ľudia z nižších sociálnych vrstiev, sociálne odkázaní. "Zvlášť vianočné obdobie je čas, keď sa na nás z každej strany valia reklamy o výhodných nákupoch. Ľudia rýchlo podliehajú lákadlám, chcú urobiť svojim blízkym radosť a neodhadnú svoje finančné možnosti," vysvetlila psychologička. "Je riziko, že ak človek do záložne odnesie predmet, ku ktorému má nejaký blízky vzťah a nepodarí sa mu ho následne získať späť, lebo nemá na jeho vyplatenie, môžu sa dostaviť pocity viny či poruchy spánku. Ak majú dlhodobejší charakter, sebaobviňovanie môže v niektorých prípadoch vyústiť až do depresie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš