TATRANSKÁ LOMNICA. Odborársky Slovenský majetkový fond, ktorý na Slovensku vlastní desiatky lukratívnych nehnuteľností, odmieta odpovedať na otázky o spôsobe predaja Vily Jelena v Tatranskej Lomnici. Jej nájomníkom po jesennom odpojení od kúrenia oznámili, že ich odstavia už aj od elektriny.
O probléme za účty a nájomné platiacich rodín vo Vile Jelena sme písali 18. novembra. Tí v nej bývali roky ako zamestnanci odborárskych hotelov siete Sorea.
Majiteľ Sorey - Jednotný majetkový fond - budovu predal českému podnikateľovi. Ten nájomníkom v novembri prestal zabezpečovať vykurovanie. Pre rodiny s malými deťmi sa začali problémy.
Pohli sa veci dopredu?
Tento týždeň rodinám oznámili, že od 15. decembra im pre údajné riziko požiaru vypne aj dodávku elektrickej energie. Primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš v stredu prisľúbil, že mesto sa rodinám v rámci možností posnaží pomôcť.
Včera ráno pracovníci mestského úradu prišli jednej z rodín ukázať náhradný byt. Majiteľ budovy údajne pred 2 týždňami ponúkol platiť rodine istý čas nájomné. Rodiny si myslia, že k zmene ich situácie prispela aj medializácia ich problému. Dúfajú, že sľuby budú naplnené.
"Nikoho to nezaujíma"
Kým rodine Hubovcov možno svitá nádej na náhradné bývanie, druhá rodina strechu nad hlavou a teplo v zime isté nemá. "Tiež mám malého chlapca," hovorí Viera Sečkárová. Tá je zo situácie rozčarovaná. "Ja ešte stále pracujem v sieti Sorea. V tejto budove bývam prakticky už 30 rokov, ale to nikoho nezaujíma. Je mi do plaču, vyhadzujú nás odtiaľ, nechcem povedať, ani ako," povedala.
Povedali, že nie je na predaj
Sečkárovci s Hubovcami nechápu, prečo ich odborársky zamestnávateľ neponúkol budovu na predaj im. Na cenu okolo 1 700 000 starých korún, za ktorú budovu potom získal český podnikateľ, si trúfali.
"Naposledy v roku 2005 sme si podali písomnú žiadosť o odkúpenie bytov. Fond nám povedal, že nie sú na predaj, ale že dá vedieť. Nakoniec v roku 2007 budovu s pozemkom predal českému podnikateľovi," povedala Sečkárová.
Právna zástupkyňa rodín Marta Petríková nazvala sumu, za ktorú Jednotný majetkový fond predal budovu, smiešnou. "Ako ju inak nazvať? Vy by ste budovu za tieto peniaze nekúpili?" opýtala sa Petríková.
Riaditeľ fondu: Odpovedať nemá zmysel
Jednotkový fond je oficiálne záujmové združenie právnických osôb. Tvorí ho okolo 34 slovenských odborových zväzov vrátane najväčších hráčov. Zaujímalo nás, prečo fond uprednostnil českého podnikateľa pred nájomníkmi a svojimi zamestnancami. Opýtali sme sa ho, či sa tento postup nepriečil duchu a poslaniu odborov, keď prednosť pred zamestnancami dostal podnikateľ. Zaujímalo nás, či cena, za ktorú fond predal budovu s niekoľkými bytmi v tatranskej lokalite nebola podozrivo nízka.
Riaditeľ JMF Peter Pokorný e-mailom odpísal, že "Vzhľadom na váš článok zo dňa 18. novembra v Korzári máme za to, že naša odpoveď na vaše otázky by strácala zmysluplnosť."
Machyna: Nepoznám tento prípad
Ochotnejší komunikovať bol Emil Machyna, ktorý ako zástupca Odborového združenia KOVO pôsobí v orgánoch JMF. Povedal, že nepozná konkrétny prípad, preto sa nemôže vyjadriť. "Všeobecne však každému predaju predchádza vykonanie odborného posudku a nasleduje výberové konanie, kde vyhráva najlepšia ponuka," povedal Machyna.
Sečkárovci a Hubovci hovoria, že za vykonanú prácu si predstavovali inú odmenu ako problémy.
Foto: Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš