VYSOKÉ TATRY. Vyschnuté stromy v Tatranskom národnom parku ohrozujú turistický ruch. V dôsledku odumierania lykožrútom napadnutých stromov sú ohrozené životy a zdravie návštevníkov pohybujúcich sa po turistických chodníkoch ako aj samotné fungovanie turistiky ako jednej z foriem cestovného ruchu, uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.
Kritický stav je podľa neho nielen v okolí turistických chodníkov, ale aj v blízkosti ciest a Tatranskej elektrickej železnice. Najväčším nebezpečenstvom pre turistov je ich priame ohrozenie suchými stromami na turistických chodníkoch v najvyššom piatom stupni ochrany prírody.
Lesníci rátali poškodené stromy, chcú ich píliť
Koncom apríla tohto roku vykonali Štátne lesy Tatranského národného parku na nimi spravovaných pozemkoch inventarizáciu poškodených lesných drevín v piatom stupni ochrany, ktoré môžu ohroziť návštevníkov na turistických chodníkoch. Inventarizácia ukázala, že suchárov a chrobačiarov je približne 7 500 metrov kubických. Lesníci v súčasnosti odhadujú dvojnásobný nárast poškodených drevín. „Neriešenie tohto stavu bude mať za následok stúpajúcu tendenciu, ktorá sa prejaví už na jar roku 2010,“ upozornil námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP Marián Šturcel.
V Tatrách hrozí, že pre lykožrútovú kalamitu budú musieť uzavrieť viaceré turistické chodníky. Riešením tejto situácie je odstránenie suchých stromov popri chodníkoch. Drevo po zrezaní a uvoľnení chodníkov zostane na mieste. Zámerom lesníkov je odstrániť odumreté a odumierajúce stromy na dĺžku stromu od turistického chodníka.
Podľa Vladimíra Palšu z ministerstva pôdohospodárstva časť prostriedkov na odstránenie tohto nebezpečenstva je možné získať z envirofondu, z eurofondov alebo z rezervy vlády. Podľa lesníkov riešenie tohto problému sa nedá robiť na etapy. Dôvodom je neustále zvyšovanie nákladov a riziko stále väčšieho nebezpečenstva aj pre samotných lesníkov pri práci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš