Obecní policajti vravia, že krik, hádky a úžera sú tam železným pravidlom. Rómovia naopak tvrdia, že sú chudobní, a preto sa kvôli financiám ani nebijú, ani nehádajú. Napriek chudobe im nie je ľúto dať peniaze za taxík, aby si nakúpili v lacnejších hypermarketoch.
VEĽKÁ LOMNICA. Zhustená koncentrácia Rómov pred poštou v dedine nebola výnimkou ani pred Vianocami. Prišli si pre svoje sociálne dávky. Pri ich preberaní sa často nevedia ani len podpísať. "Dajú tam tri krížiky," vysvetlil obecný policajt Emil Švorc.
Prídavky na deti
Rodičia dostávajú okrem dávok aj prídavky na deti. Ak ich ratolesti chodia poctivo do školy, dostanú za ne peniaze na pošte. V prípade záškoláctva rodičia nedostanú hotovosť, ale nákupné poukážky v hodnote 21,25 eura na jedno dieťa. Mesačne príde na obecný úrad približne 40 takýchto rodičov. Za poukážky môžu nakupovať výlučne jedlo a hygienické potreby iba v dedinskej Jednote. Na alkohol a cigarety musia rýchlo zabudnúť.
Večný boj o peniaze
Ak deti vymeškajú viac ako 15 vyučovacích hodín, rodičov neminú pokuty. "Je to vždy boj. Už som ako oni, keď kričia, musím aj ja, lebo ináč si nepomôžem. Na hádky som si už zvykla," povedala s úsmevom na tvári Mária Babejová, pracovníčka Obecného úradu vo Veľkej Lomnici.
Okrem polície aj SBS-ka
Ako nám potvrdil obecný policajt, hádky Rómov sú bežné aj pred poštou. "Vykrikujú si, kto je komu čo dlžný," poznamenal policajt Švorc. Krik, zvady, bitky a tlačenie sa do vnútra pošty kontroluje okrem obecných policajtov aj pracovník bezpečnostnej služby. Ten pustí do vnútra ku každému okienku najviac dvoch ľudí. Zaujímalo nás, kto SBS-kára platí. "Slovenská pošta má uzatvorenú zmluvu o fyzickej ochrane svojich objektov s dodávateľskou firmou. Mzdu im vypláca táto firma," vysvetlila zástupkyňa hovorcu Slovenskej pošty Mária Hromadová.
Úžera
Medzi Rómami funguje naplno aj úžera. "Keď vytiahneme fotoaparát, v tú ranu sú úžerníci preč. Keďže ide o trestný čin, zasiahnuť proti nim môžeme. Problém je v tom, že ich nikto nezažaluje. Keď sa dostanú do úzkych, vedia, že ich budú ešte potrebovať," poťažkal si policajt Švorc.
Pred poštou vraj postávajú zväčša ženy - úžerníčky.
Rómovia: "Sme chudobní"
Rómovia neporiadok v čase vyplácania dávok popierajú. "Sme chudobní, a ešte sa budeme biť a hádať? Prečo?" opýtala sa jedna z osadníčok.
Prezradili nám však, že pri čakaní na dávky v dlhých radoch sa cítia trápne. Zaujímalo nás, čo urobia s podporou a ako dlho im zvykne vydržať. "Idú Vianoce. Deťom kúpim oblečenie a jedlo. Nič iné mi z toho nevyjde. Snažím sa, aby nám peniaze vystačili na celý mesiac," zverila sa nám osadníčka Jana, slobodná matka dvoch detí.
Vozia sa taxíkmi
Dozvedeli sme sa, že osadníci sa napriek chudobe vyvážajú do vzdialenejších hypermarketov taxíkmi. "Zistili, že obchodné domy sú lacnejšie ako potraviny vo Veľkej Lomnici. Taxíkom idú tam i späť. Vracajú sa s plným kufrom. Zaplatia 25 eur, pre nich je to však vedľajšie. Hlavná vec, že nakúpili lacno," uviedol Emil Švorc.
Chyba v legislatíve?
Policajt tvrdí, že vo Veľkej Lomnici sa Rómovia správajú pri vyplácaní dávok z roka na rok horšie. "Veľký problém vidím v legislatíve. Rómovia si zvykli, že všetko dostávajú zadarmo. Mali by si peniaze za niečo zaslúžiť," povedal Emil Švorc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš