Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
POPRAD. Dnes na popradskej dráhe pristáli dve lietadlá z Ukrajiny a jedno z Ruska. Do pravoslávnych Vianoc sú plánované ešte tri prílety.
„Katať sa"
„Prišli sme sa lyžovať, a keď naozaj nebude sneh, pôjdeme do aquaparku," hovorí sympatická Valentina Atumačenková z Kyjeva.
Prečo rodina uprednostnila Tatry pred Alpami? „Tam sme už boli, chceme vidieť aj Tatry," dodal je manžel Jurij.
„Lyžovať, lyžovať, lyžovať, preto sme tu," hovorí zase Moskovčan Jevgenij Bogatov.
Rusov chceme
Okrem majiteľov a zamestnancov turistického biznisu aj Letisko Poprad-Tatry dúfa, že dnešné prílety sú signálom pre vyššiu návštevnosť našich slovanských bratov.
„Predpokladáme, že v počte cestujúcich nedosiahneme najlepšie výsledky spred 3-4 rokov, ale mohlo by ich byť o 15 až 20 percent viac ako vlani," hovorí riaditeľka popradského letiska Ivana Herkeľová.
Minuloročná katastrofa
Práve minulú zimu letisko zaznamenalo radikálny prepad príletov zimných turistov z Ruska a Ukrajiny. Rusov prišlo až o 90 percent menej, z Ukrajiny vtedy ubudlo 50 percent turistov. Pre letisko tvoria čartre významnú časť príjmov. Minuloročný prepad preň znamenal napríklad výpadok v tržbách 200-tisíc eur.
Pribúdajú súkromné lety
Riaditeľka Herkeľová dodáva, že nedávnym zvýšením počtu pravidelných liniek a takisto súkromných letov je letisko voči možným výkyvom v zimných čartroch odolnejšie. V roku 2008 popradským letiskom prešlo 58 000 cestujúcich, na tento rok sa predpokladá počet 50 000. Bez týchto nových trendov by rozdiel v roku krízy mohol byť väčší. Riaditeľka prezradila, že sľubne sa zatiaľ rozvíja nová linka do Londýna, ktorá má vysokú obsadenosť.
Blitštein: Zníženie cien pomohlo
Mark Michajlovič Blitštein z turistickej kancelárie Pilgrim tour špecializujúcej sa na východný trh hovorí, že túto zimu oproti minulej by do Tatier mohlo zavítať o 10 až 15 percent viac návštevníkov. Práve 20 percent zo všetkých k nám prichádza letecky.
Podľa Blitšteina pomohli marketingové akcie hotelierov. Oceňuje napríklad rozhodnutie tatarnských hotelierov posunúť koniec top cien z doterajšieho 10. na 3. jaunára. Podľa neho ďalej v dlhodobejšom horizonte môže pomôcť rozvoj dopravnej infraštruktúry. „Takisto počasie, ale tu už kompetentní veľa nezmôžu."
„V lete chodiť nebudú"
Podľa Blitšteinových štatistík sa do Tatier vracia zhruba 30 percent turistov. „Nemusí to byť hneď na druhý rok, lebo logicky chcú vidieť aj niečo iné. Ale neskôr sa vrátia," povedal.
Blitštein tvrdí, že Rusi do Tatier nikdy nebudú chodiť v lete. „Pretože v Rusku je zvyk, že v lete sa chodí k moru. A tých okolo 150-tisíc ľudí, ktorí si aj vtedy vyberú hory, jednoducho zvolí Kaukaz alebo iné ruské pohoria. Ako bývalý horský vodca aj Slovákov v Rusku môžem povedať, že je to jasný výber."
„Reagujú rozhodnejšie"
Touroperátor Peter Ľupták zo SKi Travels zase predpokladá, že počet po rusky hovoriacich turistov bude v Tatrách približne rovnaký ako vlani. Zároveň tiež veľmi oceňuje cenové opatrenia hotelierov.
„Pomohli i nápady ako dieťa do 10 rokov zadarmo, alebo 6 rovná sa 7, keď je siedma noc zadarmo. Sledujeme, že za takýchto podmienok ruskí a ukrajinskí turisti jednoducho rýchlejšie a rozhodnejšie reagujú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš