DOMAŇOVCE. Tradíciu betlehemov alebo jasličiek zaviedol svätý František z Assisi, zakladateľ rehole františkánov. Na Vianoce v roku 1223 pripravil v jaskyni v talianskom Grecciu jasle, do ktorých uložil živé dieťa. Vedľa stála Mária a Jozef, priviedli aj osla a vola. Na území dnešného Slovenska sa betlehemy začali stavať od 13. storočia. Koncom 18. storočia vydal Jozef II. nariadenie, ktorým ich zakázal stavať v kostoloch, čo paradoxne spôsobilo masový rozkvet betlehemov, pretože ľudia ich začali stavať doma.
Príprava od jesene
Niekoľko desaťročí nemôže chýbať betlehem ani v interiéri domaňovského kostola. Teraz k nemu pribudol ešte jeden, oveľa väčší. „So stavbou betlehema sme začali už v jeseni. Urbárska spoločnosť nám poskytla drevo na vybudovanie maštale. Nasledovali práce na jasličkách a figurínach. Maštaľ vybudovali majstri Michal Rimbala a Ján Kusý. Za kostýmy a zhotovenie figurín patrí poďakovanie rodine Jozefa Rumana a rovnako veľmi pomohli členovia folklórneho súboru Domaňovčan," opísala prípravu prvého veľkého betlehema v obci poslankyňa obecného zastupiteľstva Mária Rochová.
Začali novú tradíciu
Deň pred Štedrým dňom bol pri kostole čulý pracovný ruch. Do drevenej maštale postupne po jasličkách postavili sochy Márie a Jozefa, pastierov a ovečiek. „Takéto niečo robíme po prvý raz. Možno sme začali novú tradíciu domaňovského betlehema. Už teraz plánujeme jeho rozšírenie o ďalšie postavy," dodala autorka projektu M. Rochová.
Ak budete v týchto dňoch prechádzať cez Domaňovce, pristavte sa na námestí pred kostolom. Najväčší betlehem v okrese Levoča sa oplatí vidieť a ešte krajší je po zotmení, keď je pekne vysvietený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš