Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
S najvážnejšími zraneniami skončil maďarský provovýstupca na Mount Everest Zsolt Erőss. Horská služba na náročnú záchrannú akciu musela nasadiť 45 mužov.
VYSOKÉ TATRY. „Mysleli sme už na zostup. Nebolo veľa snehu, len okolo 20 centimetrov,. Preto sme si vraveli, je to OK," spomína na začiatok dramatických momentov zo soboty najznámejší maďarský horolezec Zsolt Erőss. Ako prvý zo svojej krajiny vyliezol na Mount Everest, celkovo vyšiel na osem osemtisícoviek. S lezením začal pred 30 rokmi.
„Sila bola obrovská"
„Zrazu približne sedem metrov o do mňa sa spustila lavína. Snažil som sa zafixovať, ale nedalo sa. Jej sila bola príliš obrovská," spomína Erőss. Lavína ho spolu s dvoma spolulezcami strhla približne 250-metrovým pádom nebezpečnou kamennou suťou z Prostrednej Popradskej štrbiny do Dračej dolinky v oblasti štítu Vysoká. Napriek závažným zraneniam, spôsobenými najmä údermi kameňov, môže trojica hovoriť i o veľkom šťastí v nešťastí. Vzhľadom na povahu pádu sa mohol ich tatranský výlet skončiť oveľa horšie.
Bez poranenia miechy
Najväčšie šťastie mal najmladší Péter Hajdu, ktorý sa s viacerými odreninami včera pýtal z nemocnice. Marcelovi Komlósovi pád v kamení spôsobili vážnejšie poranenia stavcov a krčnej chrbtice. „Našťastie bez poranenia miechy, kde by hrozilo ochrnutie," spresnil ošetrujúci lekár oddelenie úrazovej chirurgie popradskej nemocnice Karol Fried.
Záchranár Miroslav Živčák ošetruje maďarského horolezca, ktorý obišiel s menšími zraneniami.
Foto: HZS
Prvýkrát
Najvážnejšie zranenia lavína spôsobila práve skúsenému Zsoltovi Erőssovi. „Veľmi ťažko si zranil obidve členky, kde má mnohonásobné trieštivé zlomeniny. Čakajú ho veľmi náročné ďalšie operácie," informoval Fried. Nedajú sa vylúčiť trvalé následky. Práve toto riziko pravdepodobne včera pridalo do Zsoltovho hlasu ešte hlbší smútok. „Zažil som veľa nebezpečných situácii, takýto úraz ešte ale nikdy. Dúfam, že ešte budem môcť liezť, aj v Tatrách," povedal.
Najobľúbenejšie hory nemá, hovorí, že všetky sú krásne. Na druhej strane Erőss pri pohľade na svoju prvú dcérku Gerdu v náručí manželky Hildy dodal, že celkovo môže hovoriť i o šťastí.
Nebezpečné i bez snehu
Napriek tomu, že sobotnú lavínu tvorilo malé množstvo snehu, práve takýto typ lavín môže byť veľmi nebezpečný. „I keď snehová doska sa tu v takýchto prípadoch rýchlo rozpráši, ľudí nezasype a ostanú na povrchu, o to je to horšie, že potom hrozia zranenia od tých skál," vysvetľuje záchranár Horskej záchrannej služby a himalájsky horolezec Peter Šperka.
Za rizikom spúšťania týchto lavín v Tatrách treba v týchto dňoch hľadať skorý októbrový sneh. Ten medzičasom na povrchu primrzol a s novým snehom z nedávnych dní sa nestihol spojiť.
Nasadili 45 mužov
Sobotná záchranná akcia patrila k náročným. Horská služba nasadila celkovo 45 mužov z viacerých stredísk. Prenášanie zranených v extrémne zložitom teréne bez chodníkov ponad kosodrevinu si vyžadovalo takéto vysoké nasadanie. Prácu záchranárov sťažovala i malá vrstva snehu, kedy sa zranení nedali kĺzaním prenášať na snehu.
Zsolt Erőss. Najslávnejší maďarský himalájec utrpel z trojice najvážnejšie zranenia. S dcérkou Gerdou a ženou Hildou.
Foto: Tomáš Tišťan
Záchranári, zľava Peter Šperka , Dušan Burian a Juraj Janko sa po náročnej a mrazivej akcii regenerujú dúškami čaju.
Foto: HZS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš