Ani na druhý pokus mestské zastupiteľstvo v Levoči neschválilo rozpočet na rok 2010. Volení predstavitelia mesta sa v stredu stretli na mimoriadnom rokovaní. Napriek sviatočným dňom v rokovacej miestnosti vládlo napätie a emócie, padali obvinenia, nechýbali ani osobné útoky.
LEVOČA. Opoziční pravicoví poslanci, ktorí hlasovali proti rozpočtu, navrhli, aby sa mestský parlament stretol neformálne. Poslanci a vedenie mesta teda budú pred tretím pokusom schvaľovania rozpočtu rokovať za zatvorenými dverami. Posledné mestské zastupiteľstvo v tomto roku bolo zaujímavé aj tým, že primátor Miroslav Vilkovský (Smer) a opozičný poslanec Vladimír Schwarzbacher sa stavili o dve fľaše koňaku.
Opäť ten istý model
Predložený návrh rozpočtu bol vyrovnaný, na strane príjmov a výdavkov figurovala suma 16 128 803 eur. Ako v nedávnom rozhovore uviedol levočský primátor, kvôli kríze pripravili reštriktívny rozpočet. Rátajú s okliešteným príjmami, preto aj obmedzili výdavky. Vedenie mesta v porovnaní s prvým návrhom rozpočtu, ktorý neprešiel, predložilo poslancom opäť ten istý model, až na zopár menších výnimiek.
Vraj je to maskovací manéver
Pravičiari odmietli návrh rozpočtu schváliť, pretože mesto plánuje v budúcom roku čerpať úver vo výške 895-tisíc eur. Vedenie mesta tvrdí, že peniaze chcú využiť na 5-percentné kofinancovanie projektov. Peniaze by do Levoče plynuli z Európskej únie. Okrem toho by úverové zdroje využili na niektoré investičné akcie.
Opozícia však tvrdí, že všetko je maskovací manéver. „Je dostatok zdrojov na krytie kapitálových výdavkov. Netreba vôbec čerpať úver. Šíri sa tu demagógia, zakrýva populizmus. Chýbajú zdroje na schodok bežného rozpočtu, na krytie prebytku bežných výdavkov a na platenie úverov. Úver by sme teda čerpali na splácanie úverov. Poslancov a obyvateľov netreba klamať," uviedol V. Schwarzbacher.
Verí, že stávku vyhrá
„Nedá sa tu hovoriť o demagógii. Úver bol navrhnutý na realizáciu projektov, ktoré už boli schválené mestským zastupiteľstvom. Som presvedčený, že stávku vyhrám. Zdrojov je síce dosť, ale sú účelove viazané, väčšinu z nich musíme využiť na rozvoj nemocnice," reagoval M. Vilkovský.
V. Schwarzbacher, ktorý stávku navrhol, vysvetlil, že si môžu najať experta, ktorý rozhodne, kto má pravdu.
Vtedy čerpali pôžičky, teraz nechcú
Ingrid Dzurňáková (nez.) kritizovala opozičných poslancov, že odmietajú schváliť rozpočet kvôli úveru a pritom za ich éry vládnutia vraj bolo mesto hranične zadlžené. Podľa zákona o rozpočtových pravidlách sa môže samospráva zadlžiť do výšky 60 percent skutočných príjmov v predchádzajúcom roku. Podľa údajov, ktoré boli predložené na mestskom zastupiteľstve, Levoča v roku 2004 vykazovala 53,66-percentnú zadlženosť. V roku 2005 to bolo 58,38 percenta. V roku 2006 klesla zadlženosť na 19,03 percenta. Momentálne je úverová zadlženosť mesta na úrovni 16,98 percenta. Ak by mesto čerpalo plánovaný úver, toto číslo by stúplo na 29,14 percenta.
Bývalý primátor a súčasný poslanec Miroslav Čurilla (SDKÚ) oponoval, že do úvahy treba brať aj výšku bežných príjmov v tých časoch a aj to, na čo boli použité úverové zdroje.
Budú rokovať neformálne
Vedúca finančného oddelenia na mestskom úrade Mariana Kellerová odporúčala poslancom navrhovaný rozpočet na rok 2010 schváliť. V opačnom prípade sa podľa nej zablokuje pre mesto čerpanie už schválených európskych zdrojov vo výške takmer 128 miliónov eur. „Bez rozpočtu sa nebudeme môcť v roku 2010 uchádzať o granty," upozornila M. Kellerová.
Podľa zákona ak mesto nemá prijatý rozpočet, hospodári v rozpočtovom provizóriu. To znamená, že v danom mesiaci môžu na bežné výdavky minúť sumu do výšky 1/12 celkových bežných výdavkov v predchádzajúcom roku. Šéfka finančného oddelenia upozornila, že mesto nebude mať také príjmy, aby zákon mohli dodržať. Mestské zastupiteľstvo, aj keď tesným hlasovaním, rozpočet neschválilo, najbližšie sa stretnú na neformálnom rokovaní.
Výroky
Čo odznelo na rokovaní
Miroslav Vilkovský (Smer): „Nechcete podporiť rozpočet, aj keby bol zlatý," adresoval opozícii.
Ingrid Dzurňáková (nez.): „Prišli ste sem iba preto, aby ste stlačili žlté tlačítka a hľadáte dôvody, ako demoralizovať primátora a koalíciu," povedala opozícii.
Peter Jeseňák (OKS): „Máme sväté právo byť kritickí. Prehlasujte nás, minule sa vám to nepodarilo," odkázal koalícii.
Miroslav Čurilla (SDKÚ): „Ak vám hovoria nezmysly z minulosti, prečo sa ma neopýtate alebo nezvoláte neformálne zhromaždenie?" opýtal sa koalície.
Ingrid Dzurňáková (nez.): „Už nie ste tým, kým pred štyrmi rokmi. Dnes ste so mnou na jednej úrovni, ste poslanec a na dôvažok náhradník," povedala Vladimírovi Schwarzbacherovi (KDH), bývalému zástupcovi primátora.
Miroslav Čurilla (SDKÚ): "Nie obyvatelia sú rukojemníkmi, ako si to tvrdil, ale my, poslanci, pretože nás nútiš schváliť rozpočet," adresoval primátorovi.
Názor odborníka
O rozpočte a rozpočtovom provizóriu
Ivan Rončák, Transparency International Slovensko: „Rozpočet je finančný nástroj, potrebný na riadenie mesta. Odráža vlastne život mesta a aktuálne potreby, ktoré chce samospráva v danom roku zrealizovať. Sú to všetky aktivity premietnuté do peňazí. Ak chce mesto normálne fungovať a poskytovať služby obyvateľom, v každom prípade by malo mať schválený rozpočet. Na druhej strane však rozpočtové provizórium nie je katastrofa. Istý čas sa dá mesto riadiť aj podľa starého rozpočtu, pokiaľ v samospráve nie sú plánované veľké zmeny. Ak napríklad verejné osvetlenie funguje na tej istej úrovni ako vlani a taktiež aj vyvážanie odpadu, ak príjem z daní je ako v predchádzajúcom roku, vtedy sa dá využiť aj starý rozpočet. Lenže doba je veľmi dynamická, preto by som rozpočtové provizórium bral ako nevyhnutné riešenie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš