POPRAD. Štyridsaťdeväťročný otec troch detí z popradského Sídliska Juh pracuje v Írsku štvrtý rok. V sobotu na popradskom letisku nastúpil do lietadla a odletel do Írska. Nemal tušenia, že na jeho batožine ostala prilepená výbušnina.
„Utrpel traumu"
Hraničná a cudzinecká polícia v Poprade cvičila psov. Okrem čuchovej vzorky použila aj naozajstnú výbušninu. Tú policajt po objavení psom zabudol zobrať späť a tak sa spolu s Popradčanovým kufrom objavila v lietadle. Toho v utorok na niekoľko hodín už v Írsku zatkla tamojšia polícia a vypočúvala. Po vysvetlení slovenskej strany, že Slovák s bombou nemá nič spoločné, ho prepustila.
Podľa manželky Moniky jej manžel Štefan utrpel veľmi traumatický zážitok. Na policajta, ktorý chybu spôsobil, sa však nehnevá. „Hovorí, že chybu môže urobiť každý," povedal Monika.
Poprad na mape sveta
Poprad sa tak včera objavil vo svetových médiách veľkých i tých najmenších krajín od Malajzie po Kanadu. Írska tlač písala o veľkej chybe slovenskej polície, ktorá mohla spôsobiť veľké škody. Špekulovalo sa o výbuchu lietadla a ďalších nepredstaviteľných škodách.
Výčitky írskych politikov smerovali k faktu, že slovenská strana o prítomnosti výbušniny informovala ich políciu až v utorok tri dni po prílete lietadla. Svetová tlač hovorila o tom, že slovenskí policajti vložili výbušninu do batožiny cestujúceho bez jeho vedomia.
Priznáva fatálnu chybu
Medzinárodný škandál včera priamo na popradskom letisku vysvetľoval riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako. Povedal, že ku všetkému došlo „zbytočnou fatálnou a neprofesionálnou chybou" policajta. Zároveň poprel, že by polícia do batožiny cestujúceho vložila vzorku výbušniny. Hovorí, že jej to zakazujú predpisy a polícia to nikdy nerobí.
Mala sa prilepiť
Vynára sa otázka, ako sa v takom prípade mohla výbušnina k cestujúcemu dostať. Mako argumentoval, že polícia vzorku výbušniny vložila medzi batožiny cestujúcich na vozíku. Tá sa potom prilepila o bedrový popruh batohu. „Pri plastickej látke k tomu môže ľahko dôjsť," povedal Mako. Vzorka podľa neho vážila od 10 do 90 gramov.
Riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako (vpravo) priznal chybu polície, hovorí však o fatálnom zlyhaní jednotlivca.
Foto: Tomáš Tišťan
Pilot odletel aj s výbušninou
„Chyba policajta spočívala v tom, že vzorku potom, ako ju identifikoval policajný pes, zabudol spomedzi batožín vybrať. A potom o tom neinformoval svojich nadriadených," povedal Mako.
Policajt mal byť v danej chvíli rýchlo privolaný k inej úlohe v druhom lietadle. Policajt ale informoval pracovníkov letiska v triediarni a výpravni. Tí potom cez riadiacu vežu informovali o prítomnosti výbušniny na palube pilota. Ten zhodnotil, že môže odletieť. „Ak by policajt informoval aj policajných nadriadených, lietadlu by sme z letiska so vzorkou odletieť nedovolili," povedal Mako.
Mako asi odvolaný nebude
Policajt vraj nevedel vysvetliť, prečo tak konal, len si priznal chybu. Čaká disciplinárne konanie. V službe je 20 rokov. Zaujímalo nás, či sa vina za problém dá zvaliť naozaj len na jedného človeka. Vzorka podľa Maka nemala nikomu chýbať, lebo aj do úložnej skrinky ju mal dať naspäť zase ten istý policajt. Mako povedal, že sa necíti prilepený na svoju riaditeľskú stoličku a z funkcie, ak ho minister uzná vinným, je pre škandál pripravený odstúpiť. Sám ale osobné pochybenie necíti.
„V tom zmysle, že v tom čase som bol na dovolenke chorý a bral antibiotiká," povedal riaditeľ Mako. Ministerstvo vnútra sa počas včerajšieho dňa vyjadrilo, že Mako z funkcie odvolaný nebude.
Prečítajte si aj blog Jozefa Šáteka o kauze výbušnina.
Nechceli informovať médiá
Podľa Maka policajt o chýbajúcej vzorke kolegov informoval až v pondelok, keď začala polícia konať. Tá počas dňa vďaka videozáznamu zistila totožnosť majiteľa batožiny.
„Večer sme ho telefonicky informovali. O vzorke nevedel, našiel ju. Vysvetlili sme mu, že si po ňu príde írska polícia," povedal Mako.
Írsku políciu informovali v utorok ráno. „Večer by to nemuselo mať zmysel," dôvodil Mako.
Podľa neho zisťovanie bolo dlhé pre objektívne príčiny. Slovenská polícia požiadala Írov, aby o prípade neinformovali médiá.
Nemalo hroziť žiadne nebezpečie
Mako nechcel hodnotiť rozhodnutie pilota odletieť. „Ale rozhodol sa na základe faktov, že vzorka výbušniny bez príslušenstva nemohla vôbec vybuchnúť."
Mako nechcel odpovedať na otázku, či polícia nevystavila nášho občana vážnemu riziku. Napríklad ak pri nájdení výbušniny by voči nemu zahraničná polícia použila strelnú zbraň. „Nechcite, aby som hodnotil hypotézy."
Zatknutie a výsluch Slováka označil ako pre neho celkom nepochopiteľné. „Dohodli sme sa s Írmi, že výbušninu treba vyzdvihnúť. Možno taký postup zvolili preto, že s výbuchmi majú toľko zlých skúseností."
Danube Wings: O trhavine na palube neboli informovaní
Posádka lietadla spoločnosti Danube Wings nebola o prítomnosti trhaviny na palube informovaná. "Posádku lietadla pri odlete z letiska Poprad-Tatry informovala riadiaca veža, že zostala v jednej z odbavenej batožiny v batožinovom priestore lietadla neškodná vzorka pre cvičenie psov. Táto informácia nebola v rozpore s bezpečnostnými predpismi a nebránila v pokračovaní letu. V opačnom prípade, by podľa pravidiel Českých aerolínií, piloti nemohli v žiadnom prípadne v lete ďalej pokračovať," uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti Danube
Wings.
Podľa Danube Wings však let do Dublinu nebol ohrozený a ohrozená nebola ani bezpečnosť cestujúcich.
sita
Zastavili skúšky
Minister vnútra rozhodol o zastavení tohto druhu testovania psov. Mako zdôvodňoval nevyhnutnosť skúšky medzi reálnymi cestujúcimi kynologickými poznatkami: „Pes sa nedá ľahko okabátiť. Tu nejde o figurantov, pes potrebuje cítiť tlak v reálnom prostredí."
toti
Čo robili pre nápravu
Popradské letisko hovorí, že pre nápravu situácie urobilo maximum. Lietadlo odletelo 12.07, telexovú správu dublinskému letisku zaslali 12.32. Dublinské letisko včera denníku SME poprelo, že by spomínaný telex s upozornením dostalo. Mala ho dostať batožinová firma Service Air.
„Informácie sme odoslali na čísla, ktoré nám poskytol letecký prepravca," povedala riaditeľka letiska Ivana Herkeľová.
Tá spresňuje, že letisko už neoverovalo, ako príjemca s telexovou správou naložil. „Pretože sme mali informáciu od posádky, že kontrola na nájdenie výbušniny bola vykonaná," povedala riaditeľka.
Riaditeľka popradského letiska Ivana Herkeľová ukazuje telefax, ktorý letisko poslalo do Írska.
Foto: toti
toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš