Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Takmer 10 hodín v extrémne zlom počasí dnes desať členov Horskej záchrannej služby ratovalo dvoch mladých horolezcov. Tí sa stratili pri zostupe zo Štrbského Soliska, keď v noci ostali priamo v skalnej stene. I v tomto prípade záchranárom významne pomohli mobilné telefóny. Bez nich by mladíci možno na januárový výstup spomínali oveľa horšie.
VYSOKÉ TATRY. „Poučili sme sa, už vieme," povedal včera 27-ročný horolezec z Nitry. „Predtým sa nám nič také ešte nestalo," dodal jeho 25-ročný kolega. Dvojica nakoniec skončila bez zranení. Domov mohli odchádzať s úsmevom na tvári.
Horolezci nie celkom optimálne zvládli plánovanie a taktiku túry. Na vrchol vystúpili až za tmy. Pri zostupe ich potom zastihlo veterné a hmlisté počasie s extrémne nízkou viditeľnosťou. Miestom predtým nikdy neliezli, nepoznali ho. Krátko po polnoci nahlásili horskej službe, že sa stratili.
„Aby to skončilo čo najlepšie"
Podľa záchranára Michala Gerčáka takéto ponaučenie v horách môže výjsť draho, a preto na všetko treba radšej myslieť dopredu. „Treba sa pripraviť na to najhoršie, aby to skončilo čo najlepšie," spresnil. Pri nedeľnej túre možno diskutovať o časovom pláne, sledovaní predpovede počasia, či možnom rozhodnutí otočiť sa v polceste a vrátiť po vlastných stopách pred zotmením.
Spadla i malá lavínka
Extrémne podmienky počasia sťažili tiež samotnú záchrannú akciu. Vietor v nárazoch za hustého sneženia dosahoval 40 kilometrov za hodinu. Hmla znížila viditeľnosť na minimum. „Terén bol lavinózny, dokonca sa odtrhla malá lavínka. Vietor navyše nafukoval snehové dosky na našu stranu hrebeňa," opisuje len niektoré úskalia nočnej akcie Gerčák.
Šťastím bolo, že prvotné správy o vážnejšom podchladení jedného z horolezcov sa nepotvrdili a mohol zliezať po vlastných. Inak by akcia trvala oveľa dlhšie a žiadala si nasadenie väčšieho počtu mužov. Veľká časť trasy vyžadovala istenie lanami.
Vďaka mobilom ich našli rýchlejšie
Záchrane viackrát pomohol mobilný signál. „V tejto hmle a víchrici by sme ich bez jeho prítomnosti našli oveľa neskôr. Nepoznali sme vôbec presnú polohu, kde sa nachádzajú. Na viackrát sme sa mobilmi spolu skontaktovali, potom kričali, svietili na seba. A tak sme ich našli," hovorí Gerčák.
Okrem takejto priamej lokalizácie mobilmi cez telefonáty vie operátor horskej službe v prípade potreby s väčšou odchýlkou určiť výsek miesta, z ktorého bol z mobilu uskutočnený posledný hovor, či sms.
Do Tatier s poľským roamingom
Nielen kvôli priamej komunikácii Gerčák o mobiloch tvrdí, že sú dnes pre horskú službu veľkou pomocou. Ešte nedávno, bez nich, by záchranári napríklad v tomto prípade mohli pravdepodobne zasiahnuť až oveľa neskôr. „Dozvedeli by sme sa o nich až po oznámení príbuzných, či na základe knihy túr na chate, že niekto chýba, ak vôbec. Museli by tam na mieste v takomto počasí prečkať do rána, je dosť možné, že ich zdravotné problémy by boli potom oveľa vážnejšie," dodáva Gerčák.
Mobilný signál pokrýva relatívne veľkú časť Tatier. „Je však ešte veľa miest, kde nie je," upozorňuje Gerčák. Ak je však v dosahu vysielačov, je dostupný horolezcom hoc aj priamo v skalnej stene. Najčastejšie chýba v skalných zákrytoch. Pri severných stenách, kde nie je náš signál, zase často pomôže poľský roaming
Ako prebiehala akcia
Horskí záchranári vo Vysokých Tatrách dnes v noci zachraňovali mladých slovenských horolezcov. Tí sa ešte v sobotu ráno vybrali na výstup z Furkotskej doliny po Grószovom rebre na Štrbské Solisko. Po vylezení na vrchol chceli zostúpiť po hrebeni, ale pre silný nárazový vietor, hmlu a husté sneženie zablúdili a nevedeli nájsť cestu späť.
Hneď po nahlásení im krátko po polnoci vyrazila na pomoc prvá skupina piatich záchranárov horskej služby a následne ďalšia. V náročnom teréne za tmy a hmly bol najväčší problém nájsť dvojicu horolezcov vo veku 25 a 27 rokov, ktorí uviazli na skalnom výbežku. Záchranári po príchode na miesto spravili 200 metrov dlhý lanový spust z hrebeňa k uviaznutým horolezcom. Jeden z horolezcov bol značne podchladený, no po poskytnutí teplých tekutín sa ho podarilo horským záchranárom postaviť na nohy a za pomoci fixných lán spolu s kamarátom vytiahnuť na hrebeň za Predným Soliskom. Odtiaľ v sprievode záchranárov zostúpili cez Predné Solisko na chatu pod Soliskom.
Záchranná akcia skončila až dnes o 9:30, informuje na svojej internetovej stránke Horská záchranná služba.
sita
Záchranári okrem vetra, sneženia a hmly museli riešiť aj odtrh malej lavíny.
Foto: HZS
Pod Soliskovým sedlom čakala záchranárov posledná väčšia prekážka. Ratovaných museli istiť pri zliezaní skalnej vežičky.
Foto: HZS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš