Muži z horskej záchrannej služby hľadali minulý týždeň iba na svahu v Tatranskej Lomnici Štart/Čučoriedky tri stratené deti a zachraňovali jedenásť ľudí. Riešili aj jedno bezvedomie, vyskočené koleno, zlomenú sánku či vybité zuby. Kvôli ruským sviatkom záchranárov na zjazdovkách nateraz najviac zamestnávali Rusi a Ukrajinci.
VYSOKÉ TATRY. Na lyžiarskej zjazdovke v Tatranskej Lomnici Štart/Čučoriedky zasahujú muži z horskej záchrannej služby na snežných skútroch. K zraneným lyžiarom a snoubordistom dorazia v priebehu pár sekúnd. Na mieste im poskytnú prvú pomoc, naložia na sane za skúter a pacientov odovzdajú kolegom, ktorí ich sanitkou prevezú podľa vážnosti zranenia buď do Smokovca, alebo do popradskej nemocnice. Ľudí s najkritickejšími úrazmi transportujú priamo zo svahu vrtuľníkom.
V čase našej návštevy ešte nestihli naložiť do sanitky ani Rusku s vyskočeným kolenom a už na nich čakala hore na svahu Ukrajinka so zlomenou sánkou a vybitými zubami. Minulý týždeň si poradili aj s nepríjemným kratším bezvedomím.
Správne veľké prilby
Členovia HZS upozorňujú všetkých milovníkov lyžovania a snoubordingu, aby si chránili hlavu správnou prilbou. Veľmi časté sú na lyžovačke práve úrazy hlavy. Len minulý týždeň ošetrovali v Tatranskej Lomnici hlavu až tri razy.
"Ruska s otrasom mozgu a krátkodobým výpadkom pamäti, ktorá upadla do bezvedomia, mala prilbu. Bez nej však mohla dopadnúť aj oveľa horšie. Technický sneh je tvrdší a zľadovatený. Keď ľudia spadnú a narazia hlavou o zem, nemajú prilbu, v momente si rozseknú kožu a je to vážne," vysvetľoval horský záchranár Jozef Brejčák.
Zabúdať by nemali ani na správnu veľkosť prilby. "Bol som pri úraze, keď chlapec síce mal prilbu, ale mal rozseknuté čelo, lebo mu bola veľká," doplnil záchranár Brejčák. Niekedy môžu zachrániť život i chrániče na chrbticu či lakte.
Vyhodené kĺby
Na svahoch si lyžiari najčastejšie zrania nohy a kolená. Snoubordisti naopak ruky, lakte či zápästia. Občas sa vyskytne aj problém s bedrami a členkami. Veľmi bolestivé sú aj vykĺbenia ramena, keď kosť pricvikne nerv.
"Vyzerá, že to nič nie je, no nahodenie kĺbu naspäť do kĺbovej jamky môže porušiť nervy, šľachy, a tak odumrieť celá ruka, preto to rieši lekár pod röntgenom," uviedol horský záchranár Eduard Lipták.
Okrem oživovania a zastavenia krvácania záchranári v teréne znehybňujú končatiny klasickou a americkou dlahou. Svojich pacientov ošetrujú tiež pomocou vákuového matraca, fixačného goliera a jednoduchých liekov proti bolesti. V cene skipasu majú nárok na bezplatné ošetrenie domáci, ale i zahraniční lyžiari.
Na ľahších svahoch viac zranení
Ľudia by mali na svahoch dodržiavať vyznačenú lyžiarsku trať. Vyhnú sa tak životunebezpečným stretom so stromom či stĺpom. Ak sa už nedokážete vyhnúť podobným predmetom, radšej spadnite úmyselne na zem. Chlapci z horskej služby nám potvrdili, že oveľa viac a vážnejších úrazov majú na menej náročných zjazdovkách, akou je aj Štart/Čučoriedky.
"Tu si trúfnu aj tí, čo nevedia až tak dobre lyžovať. Na lyžovačku do Sedla prídu oveľa skúsenejší lyžiari," hovoril záchranár Brejčák.
Na všetkých zjazdovkách po celom Slovensku sa od 1. januára zranilo až 129 ľudí. Napriek horším snehovým podmienkam je to paradoxne viac ako vlani.
Ako sa na dovolať pomoci?
Ak sa vám na svahu prihodí úraz a súrne potrebujete pre raneného prvú pomoc, stačí ak oslovíte akéhokoľvek zamestnanca, či už v infocentre, bufete, na lanovke či vleku. Všetci vedia, kto z horskej služby v daný deň na zjazdovke slúži a ihneď ich kontaktujú priamo cez mobil. Chlapci z HZS komunikujú aj cez vysielačky. Okrem toho sú horskí záchranári viditeľne označení, takže ich môžete zavolať aj osobne. K dispozícii je i známe číslo 18 300.
(mel)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš