KEŽMAROK. Ešte pred pár rokmi to vyzeralo ako nemožné, no už o pár dní to bude realita. Reč je o výrobe tepla kombinovaným spôsobom. V kotolni na kežmarskom sídlisku Sever pridali do systému ku štyrom plynovým kotlom ďalší, nie však plynový, ale kotol na biomasu. Zariadenie s výkonom 500 kilowattov by malo postupne vyrábať až 66 percent tepla v tejto kotolni. Prevádzkovateľovi a výrobcovi tepla, spoločnosti Spravbytherm z Kežmarku, ušetrí 20 až 30 percent výrobných nákladov.
Snahou bolo zlacnenie tepla
Na začiatku bola myšlienka, ako v čase neustáleho zvyšovanie cien zemného plynu vyrobiť teplo pre Kežmarčanov lacnejšie. Ideálne by bolo kúriť len biomasou. Nové kotolne a rozvody však Podtatranci stavať nechceli. Tak to v spolupráci s istou nemeckou firmou vymysleli inak.
"Pokiaľ ide o výrobu tepla z biomasy, najväčším problémom je skladovanie štiepky alebo peliet. Väčšinou na to potrebujete samostatnú budovu. My sme to vyriešili tak, že všetko, teda kotol aj sklad biomasy je v jednej budove. Tým sme sa vyhli zbytočným nákladom a tiež tomu, že budeme znečisťovať okolie," vysvetlil konateľ Spravbythermu Marián Bešenej. Do skladu sa zmestí 36 ton biomasy, zásoby postačia na tri týždne prevádzky kotolne. Materiál bude voziť špecializovaná firma kamiónom.
Ušetria
Výhody výroby tepla z biomasy sú všeobecne známe. Štiepka či špeciálne pelety sú lacnejšie ako plyn. Tona štiepky v závislosti od kvality, dodávateľa a prepravných nákladov stojí od 39 do 53 eur. Za tonu peliet, výhrevnejšieho paliva z biomasy, sa platí okolo 150 eur. "V závislosti od cien plynu očakávame, že takto ušetríme 20 až 30 percent nákladov," vysvetlil konateľ Spravbythermu.
Vlastná investícia
Investícia nebola podľa slov M. Bešeneja nijak zvlášť nákladná. Prestavba objektu, zakúpenie a montáž technického zariadenia si vyžiadali sumu približne 210-tisíc eur. "Všetko sme zaplatili z vlastných peňazí. Nepotrebovali sme si na to vziať úver z banky. Návratnosť nákladov pritom odhadujeme na štyri až päť rokov," dodal konateľ.
Cena klesla
Spravbytherm vyrába teplo pre približne 3 400 kežmarských domácností v siedmich veľkých a šiestich menších kotolniach. V tomto roku chce podobným spôsobom upraviť ďalšie dve väčšie kotolne.
Kežmarčania zaplatia v tomto roku za teplo 21,31 eura, teda asi 642 korún za gigajoul, čo je asi o dve percentá menej ako vlani. Záujem o toto na Slovensku zatiaľ unikátne riešenie výroby tepla údajne už prejavili aj iní výrobcovia tepla z podtatranského regiónu.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš