Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Súťaž v behu na lyžiach v medzinárodnom kalendári

52. ročník súťaže v behu na lyžiach, Memoriál 24 padlých hrdinov SNP, ktorý sa mal pôvodne uskutočniť v Gerlachove, musel byť vzhľadom na snehové podmienky preložený na Štrbské Pleso.

ŠTRBSKÉ PLESO. Podujatie bolo v tomto roku zaradené nielen do Slovenského pohára dospelých a dorastu (3. kolo) a Slovenského pohára žiakov (2. kolo), ale i do medzinárodnej súťaže FIS Continental up cross country - Slavic Cup.

Súťaže v šprintoch

V prvý deň boli na programe šprinty voľnou technikou za účasti lyžiarov - bežcov zo slovenských klubov a tiež z Česka, Rumunska, Maďarska, Poľska a Ukrajiny.

V kategórii mužov na 1 km sa do finále A prebojovala štvorica lyžiarov. Zvíťazil Jan Rykr pred Martinom Polachom (obaja z Česka). Spoločnosť na stupni víťazov im robil tretí v cieli Paul Constantin Pepene z Rumunska. Štvrtý vo finále A dobehol Slovák Martin Kapšo z Kremnice. Jerguš Koplik z ŠKP Štrbské Pleso sa prebojoval do finále B - v celkovom poradí mu patrilo 8. miesto. V kategórii žien na 1 km vo finále A zvíťazila Slovenka Katarína Garajová, členka klubu Jasná Liptovský Mikuláš. Druhú priečku vybojovala Ionela Gabriela Leanca z Rumunska. Tretia do cieľa dobehla Lucia Klimková z ŠKP Štrbské Pleso. Ďalšia dvojica Sloveniek - členky ŠKP Štrbské Pleso sa prebojovali do finále B. Daniela Kotschová obsadila celkovo 5. a Jana Sedláková 6. miesto.

Z výsledkov dorasteneckých kategórií - ml. dorastenky (1 km voľne): 1. Barbora Klementová (KL Nováky), 2. Katarína Valašťanová (ŠKP B. Bystrica), 3. Ľubica Kubišová (LK Hriňová - Látky), ml. dorastenci (1 km voľne): 1. Andrej Segeč (LK Hriňová - Látky), 2. Nikolas König, 3. Tomáš Kollár (obaja ŠKP Št. Pleso), st. dorastenky (1 km voľne): 1. Nina Halačová (Kremnica), 2. Barbora Piatriková (ŠKP B. Bystrica), st. dorastenci (1 km voľne): 1. Erik Urgela (Kremnica), 2. Ján Kratochvíla (ŠKP Št. Pleso), 3. Marek Matuška (KL Nováky).

Súťaže v behoch klasickou technikou

Druhý deň patril súťažiam v behoch klasickou technikou. Pre problémy s počasím, mokrý sneh a dážď, museli byť dĺžky tratí skrátené a súťaže žiakov dokonca zrušené (napriek tomu, že prihlásených bolo vyše osem desiatok mladých lyžiarov - bežcov).

V kategórii mužov na 10 km klasicky zvíťazil Paul Constantin Pepene z Rumunska výkonom 34:12,7 min. pred Janom Rykrom z Česka, ktorý bol pomalší o 1:08,1 min. Tretie miesto vybojoval Boguslaw Gracz z Poľska (35:59,4 min.). Do prvej desiatky sa prebojovali dvaja Slováci - siedmy Peter Žiška z TJ Tatran Hybe (37:38,7 min.) a ôsmy Jerguš Koplik z ŠKP Štrbské Pleso (37:45,9 min.). Medzi ženami na 5 km klasicky si medailové umiestnenia vybojovali dve Rumunky - víťazka Monika Gyorgy (20:19 min.) a tretia Ionela Gabriela Leanca (21:20,7 min.). Druhá dobehla Slovenka Katarína Johansen z ŠKP Štrbské Pleso.

Z výsledkov dorasteneckých kategórií - ml. dorastenci (5 km klasicky): 1. Andrej Segeč (LK Hriňová - Látky), 2. Nikolas König (ŠKP Št. Pleso), 3. Jakub Šiarnik (Jasná L. Mikuláš), ml. dorastenky (5 km klasicky): 1. Barbora Klementová (KL Nováky), 2. Katarína Valašťanová (ŠKP B. Bystrica), 3. Ľubica Kubišová (LK Hriňová - Látky), st. dorastenky (5 km klasicky): 1. Nina Halačová (Kremnica), 2. Barbora Piatriková (ŠKP B. Bystrica), st. dorastenci (5 km klasicky): 1. Erik Urgela (Kremnica), 2. Marek Matuška (KL Nováky), 3. Ján Kratochvíla (ŠKP Št. Pleso).

Legálne bývanie na Luniku IX: Rómovia ho postavia sami

Mesto im má poskytnúť pozemky. Platiť budú sami.