JABLONOV. V Levočskom okrese sa iba v dvoch družstvách venujú chovu oviec. Podľa slov zainteresovaných je to nerentabilné. Na porovnanie, za socializmu kilo vlny stálo 145 korún. Dnes je to približne 0,30 eura.
Predseda jablonovského družstva Michal Kaščák pre Korzár uviedol, že nebyť štátnej dotácie, ovce by určite nechovali. "Niekedy platilo, že ovca znamená trojitý úžitok - mlieko, mäso a vlna. Dnes to už tak nie je," poznamenal M. Kaščák. Dnes chovajú 550 oviec. O dva mesiace čakajú prírastky. Predpokladajú, že pôvodný stav sa rozšíri na tisíc kusov.
Strihaním oviec sa živia
Ovce strihajú dvakrát v roku. Z jednej získajú asi dve kilá vlny. Už na prvý pohľad to vyzerá ako poriadna fyzická zaberačka. V Jablonove sa strihaním oviec niektorí chlapi aj živia. Kvôli tejto práci sem pricestovali strihači hlavne z Lendaku. Za celodennú niekoľkohodinovú šichtu jeden skúsený strihač ostrihá od 150 do 200 oviec.
"Za socializmu sa z tejto práce dalo vyžiť. Dnes si zarábame hlavne v Španielsku," povedal Jozef Hankovský, ktorý žije v blízkosti Bardejova. Utlmovanie chovu oviec na Slovensku núti týchto profesionálov cestovať za prácou do zahraničia.
Nemenil by
Muži naučenými ťahmi ostrihajú jednu ovcu do dvoch minút. Na súťažiach sa však počítajú sekundy. Najmladším strihačom v skupine mužov bol 30-ročný Milan Smoleňák. Kým jeho rovesníci z miest nemajú o takejto práci ani šajnu, on sa jej venuje od mladosti.
"Naučil ma to môj brat, ktorý tiež strihá ovce. Táto práca nám bola blízka od detstva, pretože pochádzame z bačovskej rodiny," povedal. Aj keď je to vraj ťažká práca, nemenil by. Napríklad do fabriky by pracovať nešiel.
Ovce strihanie nebolí. "Keď to bolí ovce, tak to bolí aj strihača," so smiechom povedali títo chlapi. Vážne však už dodali, že všetko závisí od baču, ako sa o ovce počas roka stará. "Ak sú vyhladované a zle sa s nimi zaobchádza, sú pri strihané veľmi nervózne a plaché," vysvetlil J. Hankovský.
Drahý pracovný nástroj
Pre strihača je dôležitý pracovný nástroj, ktorý je pomerne drahou záležitosťou. "Väčšinou sú austrálskej výroby. Iba hlavica stojí 500 eur, náhon až 1 700 eur. Najdrahšie sú nože, stoja 3 300 eur," dodal J. Hankovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš