Niektorí zákazníci v Starej Ľubovni však takouto možnosťou nie sú nadšení.
STARÁ ĽUBOVŇA. Viacerí obchodníci, najmä v potravinách, nechávajú cenovky "po starom". Pri tovaroch tak ostávajú sumy v starej i novej mene. Prevádzkovatelia hovoria, že takto vychádzajú v ústrety svojim zákazníkom.
Prevádzkovateľom to problém nerobí
"Vidno, že ľudia poväčšine stále prepočítavajú na koruny. Nám nerobí problém nechať cenovky aj v korunách, lebo máme na to prispôsobený počítačový program," povedala Mária Jendrichovská z potravín na sídlisku Západ. Ako dodala, ceny v korunách pravdepodobne ponechajú do konca kalendárneho roka. Podobne sú na tom aj potraviny na Námestí sv. Mikuláša. "Momentálne sme ponechali duálne zobrazenie. Zákazníci tovar stále odhadujú v starých peniazoch. Postupne však aj my budeme cenovky, ktoré budú oproti terajším väčšie, tlačiť iba v eurách," poznamenal Milan Štefánik, vedúci predajne. Dvojaké cenovky majú aj potraviny za komunálom. "Aj u nás je nastavený počítačový program na duálne zobrazovanie. Postupne však ani našim zákazníkom neostane iné, iba zvyknúť si iba na euro," podotkla Anna Pavelčíková z predajne.
Cez koruny majú lepší prehľad
Aj počas návštev potravín sme postrehli, ako si zákazníci všímajú sumy v korunách. Boli medzi nimi starí i mladí ľudia. "V obchode som stále zvyknutá na to, že si obzerám ceny v korunách. Je to zvyk a navyše takto mám lepší prehľad. Najmä v potravinách musí človek dobre počítať, predsa len oblečenie či iný tovar človek nakúpi v menšom počte, a tam sa to dá jednoduchšie prerátať," prezradila nám jedna z nakupujúcich. V jednej z predajní majú aj také skúsenosti, že najmä Rómovia sa často pýtajú na koruny. "Pýtajú sa, aby sme im povedali, koľko to je na 'naše'," prezradila istá predavačka. "Koruny chcú aj babky, ktoré k nám ráno prichádzajú z kostola. Predsa len boli celý život na ne zvyknuté," dodal ďalší vedúci potravín.
Aj inde si museli zvykať
Zákon určuje, že ak obchodník duálne zobrazenie ponechá, musí byť presne podľa pravidiel, ktoré platili doteraz. Ceny v korunách sa tak nesmú hrubo zaokrúhliť, stále platí konverzný kurz a zobrazovanie s presnosťou na haliere. Mnoho ľudí si stále počíta nákupy v korunách, vtedy totiž majú lepšiu predstavu o tom, koľko za nákup minú. Podobne to bolo aj v iných krajinách, ktoré zavádzali euro pred nami. Množstvo tamojších si starú menu v hlave prepočítava dodnes, to znamená aj niekoľko rokov po zavedení eura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš