V treskúcich mrazoch samosprávy pod Tatrami doposiaľ o deky, prikrývky, spacie vaky, či stany pre bezdomovcov a sociálne slabších nepožiadali. O pomoci rozhodla ministerka práce Viera Tomanová spolu s krízovým štábom. Kvôli mrazom sú do odvolania otvorené nonstop aj všetky podtatranské železničné stanice.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Starostovia a primátori môžu v krutých mrazoch požiadať obvodné úrady o humanitárny materiál pre sociálne slabších. Túto možnosť v okrese Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa zatiaľ nikto nevyužil. Ak k tomu však dôjde, sú na to pripravení.
"Na mimoriadne udalosti máme modul pre núdzové ubytovanie a stravovanie. V stanovom tábore by sme museli zabezpečiť riadenie a starostlivosť o majetok, aby sme to mali pod kontrolou. Keby sme len tak niekomu vydali deky, myslím, že späť by sa nám nevrátilo nič," vysvetlil Marián Hoško, vedúci odboru civilnej ochrany (CO) a krízového riadenia v Porade. V stanoch by kúrili pieckami. V Poprade majú bezdomovci k dispozícii už niekoľko rokov vojenský stan.
Mimoriadna situácia v dôsledku silných mrazov nenastala ani u ľudí v okrese Stará Ľubovňa. Tamojšiemu obvodnému úradu sa do včera taktiež neozvala žiadna samospráva so žiadosťou o materiál humanitárnej pomoci. Napriek všetkému na úrade práce zvolali krízový štáb.
"Naši zamestnanci sú v teréne a monitorujú ľudí, ktorých by mohlo ohrozovať mrazivé počasie," povedala Anna Aftanasová, riaditeľka úradu. Podľa informácií z magistrátu, v Starej Ľubovni v súčasnosti neevidujú žiadneho bezdomovca.
V Rakúsoch nechcú deky, ale peniaze
Zaujímala nás, aká situácia panuje v súvislosti s mrazmi v podtatranskej obci Rakúsy (okres Kežmarok). V miestnej osade totiž žije 1 200 osadníkov. Tí vraj kúria drevom.
"Jediné, čo odo mňa pýtajú od rána do večera, sú peniaze, ale nie zapožičať deky. Keď ma však o ne niekto poprosí, odkážem ho na krízový odbor riadenia, nech si to tam vyzdvihne. Nerád by som ich požičiaval, garant budem zase len ja," vysvetlil starosta z Rakús Alojz Vdovjak.
Vzhľadom na silné mrazy sú do odvolania prístupné nonstop aj všetky železničné stanice pod Tatrami. "V prvom rade je to pre cestujúcu verejnosť, lebo vydržať v mraze aj minútu vonku je dlho. Ideme s tým rizikom, že to budú využívať aj bezdomovci," uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.
Bezdomovcov by mala rešpektovať aj železničná polícia. "Pokiaľ sa neprispôsobivé osoby nebudú správať protiprávne, alebo vzbudzovať verejné pohoršenie, v čase extrémne nízkych teplôt ich budeme na železničných staniciach akceptovať," prisľúbila hovorkyňa železničnej polície Ľubica Zoňová.
Autor: mel, rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš