Pre Korzár to uviedol vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivan Tkáč.
LEVOČA. Kostol patrí medzi najvyššie gotické chrámy na Slovensku. Je národnou kultúrnou pamiatkou, nachádzajú sa tu vzácne diela Majstra Pavla z Levoče. Náklady na potrebné monitorovacie zariadenie vo výške 3-tisíc eur hradil miestny farský úrad.
Žiadne káble
"Monitorovanie klimatických podmienok v kostole bolo jednou z podmienok pri zápise Levoče do UNESCO," upresnil I. Tkáč.
Odborníci sledujú hlavne hodnoty týkajúce sa vlhkosti a interiérovej teploty. Snímače sú v kostole umiestnené tak, že bežný návštevník si ich vôbec nevšimne. "Určite v kostole nie sú rozmiestnené žiadne káble, ako si to niekto môže predstavovať. Snímače sú hlavne v blízkosti oltárov a iných drevených pamiatok. Všetky údaje sa vyhodnocujú počítačovo za pomoci špeciálneho programu," vysvetlil I. Tkáč.
Kostol bez kúrenia
V levočskom chráme doposiaľ nie je kúrenie, čo vzácnym pamiatkam veľmi vyhovuje. "Kostol si stáročia udržiava svoju vlastnú klímu. Teplotné výkyvy sú pre nás pohromou, pretože drevo vtedy začne pracovať," dodal I. Tkáč.
Pracujú pri hlavnom oltári
V Chráme sv. Jakuba návštevníci najviac obdivujú hlavný oltár. Je to najvyšší gotický oltár na svete, meria 18 metrov a 62 centimetrov. Jeho autorom je známy neskorogotický rezbár Majster Pavol z Levoče. Pochádza pravdepodobne z obdobia z rokov 1507 až 1517.
Práve v tesnej blízkosti tohto jedinečného oltára levočskí reštaurátori začnú o pár dní pracovať na oprave vzácnych nástenných malieb, kamenných prvkov a vitráží. Potrebné peniaze vo výške 903-tisíc eur mesto Levoča získalo od ministerstva kultúry.
V interiéri Chrámu sv. Jakuba sa nachádza jedenásť gotických a renesančných oltárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš